| waXonwaXoff a întrebat:

Buna tpu.am nevoie de putin ahutor la matematica, nu e vorba sa mi faceti voi tema, vreau doar niste instructiuni :-)). am un ex la vectori, sa se determine m e R pentru care vectori a si b sunt perpendiculari. b=(m+1)i +2j.l am dat doar pe b ca sa va faceti o idee.nu vreau rezolvarea vreau doar niste explicatii si eventual un link cu un exercitiu asemanator rezolvat.este vorba de inmultirea nr scalsr cu un nr real. funda

Răspuns Câştigător
| oanaaa16 a răspuns:

Ca doi vectori sa fie perpendiculari, produsul scalar trebuie sa fie 0.
Deci : a*b =0 => x1x2*y1y2=0
(m+1)+2 * a = 0
Desfaci parantezele si o sa iti dea delta. Radacinile le inlocuiesti cu m, si o sa iti dea vectorii. a si b pentru prima radacina, si a si b pentru a doua radacina. Inlocuiesti in ambele cazuri. Daca nu te descurci, da.mi.l si pe a si ti.l fac eu. O sa te prinzi happy

4 răspunsuri:
| waXonwaXoff explică (pentru oanaaa16):

Mda,tot nu inteleg sad.a=2i+j,la final da raspunsul, m va fi egal cu -2, m=-2

| oanaaa16 a răspuns (pentru waXonwaXoff):

A*b = X1x2 * y1y2
unde: x1 este prima coordonata a lui a (adica i)
x2: prima coordonata a lui b ( adica i lui b)
y1:a doua coordonata a lui a ( j)
Y2:a doau coordonata a lui b (j)
Devine: (m+1)2 + 2*1
2m+2+2=0
2m=-4
m=-2
Rezultatul final:
a=2i+j
b=(-2+1)i +2j
b= -i +2j

| waXonwaXoff explică (pentru oanaaa16):

Multumesc,daca mai vrei o funda poti sa mai raspunzi la o intrebare de-a mea si iti voi da.

| oanaaa16 a răspuns (pentru waXonwaXoff):

Stai linistit/a. Nu ti.am raspuns pentru funda, ci ca sa te ajut. Daca mai ai intrebari. Nu ezita sa imi spui happy Esti clasa a 10.a?