| Elena_Maria_1993 a întrebat:

Buna, TPU! Am o intrebare pe care doresc sa o adresez persoanelor carora le place istoria sau carora isi mai amintesc materia. Intrebarea mea este: stiind ca dacii sunt diferiti de geto-daci, cum au disparut getii? Ma refer la faptul ca geto-dacii au aparut prima data, apoi au fost dacii care au fost cuceriti de romani. Sper ca am fost explicita!???? O zi minunata!

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Faci o confuzie. Dacii nu erau diferiti de geto-daci ci de geti. Erau acelasi popor si potrivit lui Strabon vorbeau aceeasi limba. Dacii ocupau partea de nord a Dunarii de la izvoare pana la cataracte (Drobeta Turnu-Severin de astazi. Tot potrivit lui Strabon) si Getii erau pana la varsarea Dunarii in Marea_Neagra. Dacia (regatul Dac) a fost formata pe ambele teritorii si de aceea s-a numit si Geto-Dacia. Deci erau acelasi popor dar impartit in zeci de triburi care vorbeau aceeasi limba dar cu mici diferente. Istoricii greci si latini i-au impartit artificial in doua.

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La nord de Dunare erau multe triburi de origine Tracica : Unul din trinburi (probabil cea mai mare se numeau Getii)+ multe alte triburi mai mici. La un moment dat prin 168BC triburile au inceput sa fie centralizate iar totalitatea triburilor s-a numit Dacia. Probabil Geto-Dacia era numele initial deoarece getii aveau un rol mai mare in alianta. Din estimariile de azi Getii se situau in sud fiind primii in calea Romaniilor.
Insa exista foarte putine date concrete, numai cateva mentiuni facute de istorici greci, si romani.
A 2-a chestie Romanii nu au fost interesati de cucerirea tuturor triburilor ci s-au axat pentru a face un coridor pentru accesul la aurul din Transilvania,+ zona marii negre. Anihiland tot ce le statea in cale.

| Elena_Maria_1993 explică (pentru anonim_4396):

Multumesc frumos pentru raspuns!

| OlgaPlesecu a răspuns (pentru Elena_Maria_1993):

Erau unul și același popor.Grecii i-au numit geti iar romanii i-au numit daci.