| whiteOdrink a întrebat:

Bună TPU, am o nelămurire, m-am uitat pe toate site-urile posibile care să-mi ofere un răspuns dar n-am găsit ce aveam nevoie, poate mă ajutaţi voi.
Admiterea la facultate se face pe baza unei medii, depinde de facultate fiecare are criteriul său, asta am înţeles însă ce n-am înţeles eu e... dacă în 2012 ultima medie la adimitere a fost 9, 10..anul acesta e posibil să mai scadă sau? Nu înţeleg sistemul asta.
Mă puteţi ajuta?
Mulţumesc. Menţionez că sunt din Iaşi! happy
P.S. Fundă celui mai bun răspuns!

Răspuns Câştigător
| Diiaanna a răspuns:

Mediile de admitere sunt in functie de mediile cu care merg absolventii de liceu. La facultatile unde se da examen de admitere media poate sa scada sau sa creasca in functie de ce faci tu acolo. Nu se stabileste o medie fixa care ar trebui sa fie ultima, este un numar de locuri fix, si se intra de la cea mai mare medie pana la cea mai mica pana se ocupa locurile.

3 răspunsuri:
| BulaNNNz0R a răspuns:

Da si a scazut de exemplu la licee intri su cu 3, 4

| whiteOdrink explică (pentru Diiaanna):

Am înţeles, deci prima medie poate sa fie 9, 10 cum am zis acolo şi ultima poate să fie şi 8...depinde de numărul de locuri. Mulţumesc pentru răspuns, chiar m-a ajutat adică m-a lămurit cel mai bine! happy

| Diiaanna a răspuns (pentru whiteOdrink):

Cu placere! happy