| 358ili a întrebat:

Am o problema cu matematica.Nu ma prea descurc desi iau meditatii.Cand imi arata profesorul inteleg dar dupa un timp uit.Stiu,nu inteleg deoarece ar trebui sa lucrez ca sa mi se sedimenteze informatiile in cap si atunci as sti sa lucrez. Cateodata dau de problme de alea de aplicat in viata cotidiana daca ma intelegeti, vad ca nu stiu sa le fac si numai duca ce imi arata cineva ma prind.Ma rog nu e vorba numai de astea.Nu prea inteleg decsompunerile in factori si formule de calcul prescurtat.Stiti ceva site-uri sau canale de youtube in care sa fie profesori care v-au explicat aceste lucruri si care v-au fost de folos.Stiu ca ma duc la prof si ar trebui as stiu dar profesorul meu e in concediu(de la meditatii)si nu a apucat sa imi explice chetsiile astea.Deci ma puteti ajuta.De preferat un material video(gen meditatii de alea de pe youtube)pentru ca sa citesc pasii mi-e mai greu, e mai greu sa intelegi.Va rog ajutati-ma.
P.S:Sunt a -7-a
P.Sbig grinaca se poate sa contina si exercitii cu radicali da nu de alea foarte simple ci de alea cu formula radicalilor compusi sau de alea mia lungi daca ma intelegeti
Va multumesc! FUNDA

3 răspunsuri:
| 358ili explică (pentru BTWIN):

Mersi mult

| ElenaSA a răspuns:

Daca tu nu incepi sa rezolvi singur exercitii, degeaba iti arata cineva sau le vezi lucrate intr-un anumit loc. Le vezi si nu le retii. Incearca sa rezolvi zilnic exercitii si apoi mergi cu ele rezolvate in modul in care ai putut sa le rezolvi si intrebi profesorului acolo unde te-ai impotmolit.