| Loly_Loly_1993 a întrebat:

TPU!
Am o problema! Se apropie sfârșitul anului ai diriginta ne-a calculat tuturor mediile generale! Pana sa facă dumneaei asta, am calculat si eu împreuna cu 2 colege bune la mate, cu mama si matusa care este profesoara! Dirigintei i-a dat 9.80, iar mie 9.83! Si nu înțeleg cum a calculat! Am doar 5 medii de 9 in total ( 2 de 9 pe primul si 3 de 9 pe al doilea sem.) Poate a-ti mai fost si voi in situații asemănătoare, iar diriga nici nu vrea sa mai îmi calculeze încă o data media! Zice ca sunt nemultumita ( având in vedere ca mediile contează la admitere la liceu! )! Ce pot sa fac? Va rog sa ma ajutati! sad

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui cum ai calculat tu media anuala. Aceasta se calculeaza facand intai media anuala la fiecare materie, cu 2 zecimale si fara rotunjire si apoi se aduna mediile astfel obtinute si se impart la numarul materiilor si se obtine media generala pe un an. Se aduna apoi mediile claselor V-VIII si se imparte rezultatul la 4 si aceasta este media generala a claselor V-VIII.
Mai verifica inca o data si daca iti iese tot 9, 83 atunci poti reclama la conducerea scolii.

| Loly_Loly_1993 explică (pentru Ioandelasal):

Nu cred ca ai înțeles bine in sensul ca: ma refer la media generală a acestui an! Adică clasa a 6a! Si întrebarea mea e ca: daca am 5 medii de 9 in total, cat îmi iese media de fapt? Si daca sa presupunem ca la religie sau alta materie am un 9 si un 10 si media ar fi 9.50 se trece 10 sau 9.50? Ca nu mai înțeleg nimic! Si nu vreau sa ma duc la diriga sa ii spun ca e proasta si sa ma fac eu de ras! Nu ma interesează media pentru admitere!

| pwp a răspuns:

Mai bine ar vorbi un adult cu profesoara ta..Fiind copil nu iti da atentie cuvenita.

| Loly_Loly_1993 explică (pentru pwp):

Cam asa e! Dar tu cat crezi ca mi-ar da de fapt media?

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru Loly_Loly_1993):

Vad ca nu mi-ai citit atent raspunsul si n-ai inteles, la inceput ti-am explicat cum se calculeaza media generala anuala.
La fiecare materie se calculeaza media anuala impartind la 2 suma mediilor semestriale. Se calculeaza cu 2 zecimale si fara rotunjire. De ex.: la o materie ai mediile semestriale 9 si 10, media anuala va fi 9, 50.
Media generala anuala se calculeaza adunand mediile anuale de la toate materiile si impartind la numarul de materii.

| Loly_Loly_1993 explică (pentru Ioandelasal):

Aha! Acum am înțeles! Scuze exprimarea de la primul răspuns nu era foarte clară! Scuze!