| Erin28 a întrebat:

Buna TPU!
Am o profa nasoala de limba romana, după ce am învățat eseurile făcute de mine pentru Harap-Alb, Moara cu noroc, Enigma Otiliei, Ion( recapitulare pentru simulare), profa a trimis azi toate aceste eseuri, la ora 17, din care a spus că ne asculta mâine și nu accepta alte eseuri in afara de cele trimise de ea. Abia am reușit să copiez 2 (unul are 5-6 pagini). Nu știu ce să mă mai fac. Toți suntem stresați de ea, pentru că un an întreg nu a predat, iar acum s-a trezit că vine bacul.

12 răspunsuri:
| Erin28 explică:

Eu doar ceream niste sfaturi, poate cum ați reușit voi sa le învățai. Nu ceream nimănui tema rezolvată, daca ai fi citit întrebarea, ai fi văzut. Doar spuneam că profa nu a predat eseurile la timp, pentru bacul la român, și acum are de predat vreo 15 eseuri, însemnand vreo 5 opere. Să nu mai punem la socoteală teoria nepredata. Chiar nu știu unde ai văzut tu că eu ceream tema rezolvată.

| proserpina22 a răspuns:

1. Mie mi se pare cel mai corect să ripostați asupra deciziei pe care ea a făcut-o. Este incredibil de greșit tot ce face, nu merită să vă lăsați călcați de ea în picioare când voi aveți și alte materii la care dați bacul + că până la urmă nu îl dați mâine ca să vă trebuiască toate într-o zi.
2. Eu la bac la română îmi sublibiam cele mai importante cuvinte, învățam o dată sau de două ori cât de cât eseul cap coadă, iar după îl citeam în fiecare oră/zi (depindea pe când îmi trebuia). Însă totuși nu cred că e posibil să le înveți pe toate într-un timp atât de scurt...

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

"un an întreg nu a predat"

Și ce a făcut profa la ore, dacă zici că nu a predat?
S-a jucat pe telefon?!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dirigintele/diriginta stie situatia? Daca nu, explicati cum sta treaba. Timpul e prea scurt pentru a citi toate informatiile. Ideal ar fi sa vorbeasca parintii cu dirig. sau profesoara. De obicei au mai multa autoritate decat voi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Făceții reclamatie la director sau diriginte.

| wedonttalkaboutBruno a răspuns (pentru floresdemayo):

In liceu profa mea de psihologie nu venea la ore si toti aveam medii de 10 laughing si cand venea, ajungea cu 5-10 minute inainte de sfarsitul orei...asa profesori sa tot fie laughing laughing

| MirceaBadea2 a răspuns:

Pai oricum vine bacul asa ca... poti inveta ca iti prinde bine.
Altea varianta mai buna nu e. Deci hai la treaba.

Daca vrei gasesti si alte referinte care sa te ajute sa stii mai bine la bac.

Enigma Otiliei:
https://www.qscoala.com/romana/Particularitatile-de-constructie-a546.php
https://www.referatele.com/......321189.php

Harap Alb:
https://www.creeaza.com/......b-d537.php
https://www.qscoala.com/romana/Particularitati-de-limbaj-Povestea244.php

Moara cu noroc
https://www.scritub.com/......318511.php
https://www.rasfoiesc.com/......vici44.php

sper sa te ajute

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns (pentru wedonttalkaboutBruno):

Cu astfel de profi, ar fi fost toți cu diplome de bac si licență, dar șomeri. Fiindcă erau incompetenți.

| Erin28 explică (pentru floresdemayo):

Sincer, da, mereu vorbea cu fiul ei pe WhatsApp, el fiind un fost coleg de-al meu. In afara de asta, mereu ne dădea teme multe, cate 10-15 exerciții de pe o zi pe ta, a doua zi le corectam și iar primeam alta temă, și tot așa tot anul.

| Erin28 explică (pentru proserpina22):

Știu, am incercat sa mergem la director, dar nu ne asculta nimeni.

| Erin28 explică (pentru anonim_4396):

Am făcut. Ne-a spus că nu are ce să facă.

| Erin28 explică (pentru MirceaBadea2):

Chestia e că eu deja a învăța eseurile făcute de mine, iar profa spune că acum trebuie sa ne chinuim sa învățăm altele. Daca ea nu a predat, eu am învățat singura, însă acum ne asculta cuvânt cu cuvânt din ce preda ea. Și nu e ok.