| alexandru0995 a întrebat:

am un prieten care este angajat,sotia lui este insarcinata, cat este indemnizatia daca el intra in prenatal sau cat este daca ramane angajat...dau funda multumescc

Răspuns Câştigător
| Ironwin a răspuns:

Nu poate sa "intre in prenatal", el poate sa intre doar in concediu pentru cresterea copilului si in cazul asta primeste 85% din salariul actual, daca ramane angajat o sa primeasca cat primeste si acum.
Uite aici mai multe : http://legislatiamuncii.manager.ro/......corda.html

6 răspunsuri:
| alexandru0995 explică (pentru Ironwin):

Ok am inteles si daca intra in concediu cat primeste cam ce suma pote sa ia daca are pe cartea de munca 1400 ron?

| Ironwin a răspuns (pentru alexandru0995):

1190 ron

| alexandru0995 explică (pentru Ironwin):

Timp de 1 an sau 2?

| Ironwin a răspuns (pentru alexandru0995):

Tu ai citit ce ti-am trimis? Nu este lung articolul.

| Violleta2022 a răspuns:

De ce, s-a hotarat sa nasca el in lcoul femeii?
Un barbat nu poate sa intre in prenatal, pentru ca nu el este purtatorul sarcinii!
Dar poate sa intre in concediu dupa ansterea copilului, pentru cresterea si intretinerea copilului, primind 85% din salariul actual.

| alexandru0995 explică (pentru Violleta2022):

Nu prenatal, sa ia el banii in locul ei, pentru ca ea nu are dreptul mai are un venit si de aia