| BlackMillFan a întrebat:

As vrea sa va rog sa ma ajutati cu latina. Nu e nimic legat de teme, ci vreau doar sa ma ajutati sa inteleg. Sunt in clasa a 10 a si am cam toata teoria de care am nevoie dar nu am inteles cum sa o aplic si nu pot sa scot nici macar un 5 sad. Declinarile le stiu ( primele 3 + adjectivele ) dar n-am inteles cum sa traduc o propozitie din romana in latina. Mereu pun terminatiile gresite si nu fac bine. Va rog sa ma ajutati si pe mine. Un site sau daca mi-ati putea explica online ar fi super bine si as fi FOARTE recunoscator + funda. Multumesc.

Răspuns Câştigător
| Generalul a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa iei cateva ore de meditatie pentru a intelege elementele de baza. Nu te costa mult 2 sedinte de exemplu si nici nu ai nevoie de mai mult daca nu vei face o cariera din asta pe viitor.

| BlackMillFan explică (pentru Generalul):

Nu prea am de la cine.

6 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Pentru a putea face traducere este nevoie să știi ( ca și în orice altă limbă) totul despre declinări ( substantive, adjective, pronume ) cu terminațiile și formele aferente) conjugările ( la toate modurile și timpurile, diatezele) toate adverbele, conjuncțiile și mai ales prepozițiile care cer anumite cazuri.
Și cam astea.
Plus...cuvinte.
Și încă ceva. Două dicționare : unul latin - român și unul român - latin.
Și, cel mai important.
EXERCIȚII!

| Sk8_1585 a răspuns:

Cumpara o carte de a 8-a de latina si repeta tot ce e scris acolo... daca nu merge nici asa cauta un profesor de latina

| akadeaa a răspuns:

De ce nu te-ai dus la mate info?
E naspa rau de tot la filo, e cel mai greu profil dupa mine. x_X

| vali123123 a răspuns:

Sublineaza predicatele si dupa tradu daca stii ce inseamna cuvintele o sa reusesti.