| CaLyStuu a întrebat:

azi la scoala mi sa prezentat 2 chestionare, de la ministerul educatiei, ca sa ne ajuta in viitor, despre parctica in domeniile tehnologiei, afacerilor personale, partidul, istoria, etc. Ei bine, dupa ce aia a plecat, profesoara de engleza, ne-a incurajat sa urmam o scoala profesionala, si apoi sa continuam studiile. Mie mi se pare atragator, plus ca pe fiecare luna primesti bursa 200 ron. Voi ce pareri aveti? Dintre toate, vreau sa dau la mecanic auto? Astept pareri.

6 răspunsuri:
| RadioactiveUranium a răspuns:

Pai inveti bine la scoala adica ai medie de 8-9-10?

| CaLyStuu explică:

Vreau pareri despre scoala profesionala, ce ziceti voi, ce a-ti face, etc.

| ElenaSA a răspuns:

Daca vrei sa fii mecanic auto, da, este o varianta scoala profesionala. Daca vrei sa faci facultate atunci alegi alta specializare. Succes!

| CaLyStuu explică (pentru ElenaSA):

Pai vreau sa fac si scoala profesionala, si apoi liceu, si facultate. Aleg scoala profesionala fiindca vreau practica multa. La facultate nu se face practica ..adica cat trebuie ca studentul sa stie.

| ElenaSA a răspuns (pentru CaLyStuu):

Este o varianta interesanta, dar vei studia mai mult ca timp daca o iei pe calea asta. Dar daca vrei practica mai multa, tu decizi.

| CaLyStuu explică (pentru ElenaSA):

Pai scoala profesionala are 3 ani, dupa aia fac inca 2 ani de liceu, si apoi facultate. Ies cu un an in plus de studii.