| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU cand voi termina liceul as vrea sa dau la facultate, si nu stiu la care eu m-am gandit la tehnica dentara sau la facultate militara sa ies cu grad in armata. Voi care ziceti? Ce salariu se ia in ambele meserii? Sunt grele facultatile?

Răspuns Câştigător
| VirusS97 a răspuns:

Sunt extrem de dificile ambele variante, după mine. Dar asta nu trebuie să conteze şi nici salariile...doar nu vrei să te faci doctor de ex doar pentru că au salarii bune (şi de ceva timp nu prea mai au în Ro) Trebuie să-ţi placă ceea ce urmezi să înveţi din plăcere şi mai apoi să lucrezi din plăcere, nu din obligaţia banilor.
munca+plăcere=succes=bani.
Deci găndeşte-te la ceea ce ai face pe viitor cu plăcere.

5 răspunsuri:
| Danιel a răspuns (pentru VirusS97):

Pe vremea comunista, munceai de neplacere. Trebuie sa faci orice ca sa-ti castigi painea.

| VirusS97 a răspuns (pentru Danιel):

Este vorba de mentalitatea pe care oarecum ne-o crează şcoala şi ţara asta. Mie unul mi se pare firesc ca, dacă ceva nu-mi place să încerc altceva, nou.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru VirusS97):

Da nu poti sa imi dai siteurile acestor facultati?

| VirusS97 a răspuns (pentru anonim_4396):

Păi depinde care şi unde vrei...medicină etc. google it

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru VirusS97):

PAi ambele siteuri.