| RoxxuInna a întrebat:

Care poaate sa imi explice cum e chestia aia cu conjugarea I, II, III... (clasa 6)?
plss saptamana viitoare dau teza la romana si nu prea ma pricep la analiza verbelor crying pentru ca in manual scrie un fel de analiza si profa vrea altfel
Si analizati-mi si mie un verb plssssssss

Răspuns Câştigător
| AlexaLovesSkillet a răspuns:

Deci. sunt clasa a 6a. Si imi place romana. Si te voi ajuta.
Verbele care se termina in "a" sunt de conjugarea intai. exemple de verbe la conjugarea intai: a afla, a pasa, a juca.
Verbele care se termina in "ea" sunt de conjugarea a doua. exemple de verbe la conjugarea a doua: a vrea, a bea, a creea.
Verbele care se termina in "e" sunt de conjugarea a treia. exemple de verbe la conjugarea a treia: a rade, a spune, a zice.
Verbele care se termina in "i" sau "î" sunt de conjugarea a patra. exemple de verbe la conjugarea a patra: a gandi, a vîrî, a lovi.

Exemplu de analiza de verb:

Maria a mers la magazin.
a mers = Predicat verbal exprimat prin verb predicativ, conjugarea a treia, mod indicativ, timp perfect compus, persoana a 3a, numar singular, forma afirmativa;
Sper ca ti'am fost de ajutor. Fundaaa puppy dog eyespuppy dog eyesplssspuppy dog eyes

12 răspunsuri:
| yournameplease a răspuns:

Conj 1 verb terminat in "a"
Conj 2 in "e"
Conj 3 in "ea"
Conj 4 i \sau i din i

| Robbe a răspuns:

Conjugarile verbelor.

Dupa terminatiile pe care le au verbele la infinitiv, acestea se grupeaza în partu conjugari:

-Conjugarea I: -a: a tatona, a vindeca

-Conjugarea a II-a: -ea: a parea, a sedea

-Conjugarea a III-a: -e: a scrie, a duce

-Conjugarea a IV-a: -i, î: a veni, a primi, a hotarî.
si daca nu te ajuta mai cauta aici:
http://www.scritube.com/literatura-romana/gramatica/Verbul1041416114.php
Funda, pls!

| FundaTeRog a răspuns:

Buna!
http://www.referatele.com/......le-com.php

Cu siguranta la teza se vor intreba:conjuctia, pronumele-cate feluri au etc.f.s ale subst. etc
iti analizez max 2 verbe: n-as fi ramas-verb, conj |||, mod.conditional-optativ,timp.perfect,pers |, nr.sg,forma negativa
sa merg-verb, conj |||, mod.indicativ,timp prezent,pers |,nr sg,forma afirmativa, f.s de P.V.
Conjugarea: |-se termina in -a ex a manca, a juca
conj. || -ea ex a avea
||| se termina in e -a merge
|V - i, sau i, a citi a hotari

Sper ca ti-am fost de ajutor.
Pa! fundita?:X♥

| bump a răspuns:

Conjugarea 1- verbele ce se termina in "a", ex: a manca
conjugarea 2-verbele ce se termina in "ea", ex: a parea
conjugarea 3-verbele ce se termina in "e", ex: a bate
conjugarea 4-verbele ce se termina in "i" si in "î",ex: a fugi
Si conjugarea unui verb:
va manca= verb la modul indicativ,timp viitor, conjugarea 1, forma afirmativa,, etc big grin

| Stalinescu_Ciprian_1990 a răspuns:

Cea mai buna solutie e a lu AlexaLovesSkillet iti zice eu garantat laughing))

| Anime1000 a răspuns (pentru AlexaLovesSkillet):

Ai uitat sa spui ca conjugarile se iau dupa verbele la infinitiv.

| MamaG a răspuns:

Hei! sunt cls a V.O sa-ti spun conjugarile

1.Conjugarea 1 incepe cu "a"
2.Conjugarea 2 incepe cu "ea"
3.Conjugarea 3 incepe cu "e"
4.Conjugarea 4 incepe cu "i" sau "i"

| zachei a răspuns:

CLASA 7 c
a intalnit=Vb predicativ diateza activa conjugarea VI mod indicativ timp perfect compus pers III a nr. sg fs P.V.

| lucian1231 a răspuns:

Eu mergeam la magazin
mergeam= predicat verbal exprimat prin verb predicativ, modul indicativ timp imperfect persoana 1 nr singular conjugarea a3 a

| bobosf a răspuns:

Pentru conjugarea verbelor in limba romana ai aici mai multe exemple: http://conjugareaverbelor.ro/in-franceza

| Rosca_Vlad_Cristian_1990 a răspuns (pentru AlexaLovesSkillet):

Voiam sa îți spun ca ai doua greșeli la un verb in răspunsul tău! La a crea! Nu se scrie forma la infinitiv cu doi e! Inca o greșeală este ca verbul a crea e o excepție de la regula conjugării a doua si aparține conjugării întâi deoarece rădăcina de la a crea e "cre"...

| Rusu_Ana_Maria_1915 a răspuns:

Pa ca sa afli conjugarea unui vrea primul pas e sa-la treci la infinitiv
2: exista 4 conjugari
1-se termina în a
2-se termina în ea
3- se termina în e
4-se termina în i/în
Exemplu : Ar fi vrut -> trece-l la infinitiv -> A vrea
Teminația "ea" deci e conjugarea a ||-a