| TpuNoName123 a întrebat:

happy
Care ştiţi matematică[:@], mă puteţi ajuta?
Deci să trec la subiecte:
1. ABCD este un paralelogram. M şi P sunt mijloacele lui [AB], respectiv, [CD]
a)Demonstraţi că MD||PB
b)Dacă AC[semnul este un U în jos]MD={ i } şi AC[semnul ete un U în jos]PB={ J }, demonstraţi că AI=1 supra 2 AJ.
c)Demonstraţi că AI supra AC = 1 supra 3.
Mulţumesc Anticipat.
Funda.

Răspuns Câştigător
| ioanaioana a răspuns:

Scuze dar nu stiu sati rezolv decat la a) :in abcd paralelogram-M apartine lui AB, P apartine lui DC si Ab=DC, toata asta rezulta ca DP=AM si PC=MB si din asta reiese ca DM este paralel cu PB

5 răspunsuri:
| George1176 a răspuns:

Super!laughing

| TpuNoName123 explică:

Super naşpa sau ce?laughing

| TpuNoName123 explică:

Ms ioana :*

| Ciklone_Adelina_1980 a răspuns:

Eu zic sa mai lasi putin timpul si vezi prietena ta ce zice ei ii pare rau ca nu mai puteti fii prietene sa vezi daca merita sa mai lupti pentru prietenia voastra

| TpuNoName123 explică (pentru Ciklone_Adelina_1980):

Ce prietenă, ce prietenie? straight face