| AndyNuStiuHelpMe a întrebat:

cine stie care sunf figurile (la matematica) care se dau la examen la matematica? la probleme
dau funda!

6 răspunsuri:
| Ostafe a răspuns:

Daca te referi la figurile geometrice cu siguranta o sa i-ti dea din cele studiate in anii trecuti gen: cerc, patrulater etc
Mie mi-a dat ceva de genu big grineseneaza un cerc de centru o si raza r cu diametrul de nu stiu cati cm happy

| KirigayaKirito a răspuns:

Um,n-ai de unde sa stii...
Adica, mai bine uitate putin peste fiecare, cat de cat.
Insa de obicei, se dau cele in spatiu, precum piramidele, prismele.(Mai rar trunchiurile de piramida sau prisma, cel putin eu in clasa cand faceam ''Variante posibile'' pentru examen nu am primit).

That's all!^^

| Ibrahimovic a răspuns:

Cub, piramida, trapez, paralelogram.

| AndyNuStiuHelpMe explică (pentru Ibrahimovic):

Numai?

| Ibrahimovic a răspuns (pentru AndyNuStiuHelpMe):

Pai cam da, dar la piramida intra cea triunghiulara regulata, patrulatera ragulata, hexagonala regulata sunt mai multe.

| AndyNuStiuHelpMe explică (pentru Ibrahimovic):

Da dar eu le-as vrea pe toate... adica aproximativ toate figurile studiate pana in calasa a 8 - ta, ca apoi sa caut ariile si volumul lor.