| Andreeadeea23185 a întrebat:

Cum recunosc și construiesc o propoziție consecutiva și o propoziție circumstanțială concesivă?
Va rog mult, ajutați-ma!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Presupun că și tu te confrunți cu evaluarea naționalăhappy
O propoziție consecutivă răspunde la întrebarea " Care este consecința faptului că?".
Avem că exemplu propoziția : Insistă atât de mult, încât ne enervează. Întrebarea adresată propoziției este " Care este consecința faptului că insistă atât de mult?" iar răspunsul este încât ne enervează. În plus, consecutiva este precedată de elemente specifice cum ar fi :
- "de" : Minte ¹/ de uimește pe toată lumea ²/. - Care este consecința faptului că minte? De uimește pe toată lumea.
- "așa că" - A mințit ¹/așa că a uimit pe toată lumea ²/. - Care este consecința faptului că a mințit? Așa că a uimit pe toată lumea.
- "cât să" - A mințit¹/ cât să uimească pe toată lumea²/. Care este consecința faptului că a mințit? Cât să uimească pe toată lumea.

Mult succes!

2 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Andreeadeea23185 explică (pentru anonim_4396):

Mulțumesc mult!
Din fericire nu mi-a picat laughing)