| ChunjiAndMinnieAreLove a întrebat:

Cum se aduna si scad puterile cand au aceeasi baza? (pentru ca am intr-un exercitiu 2 la 2007 minus 2 la 2006)

Răspuns Câştigător
| ellyd a răspuns:

Buna! la exercitiile cu puteri care au aceeasi baza se da factor comun baza cu puterea cea mai mica. In exercitiul tau il dai factor comun pe 2 la 2006. Si o sa ai 2 la 2006 inmultit cu (2-1) care e egal cu 2 la 2006.

Asa se face la toate exercitiile de acest fel. Funda?

5 răspunsuri:
| Tanislav_Miruna_1990 a răspuns:

Pai din cate stiu eu trebuie sa-ti dea 2 la 1=2

| DEBrown a răspuns:

A raspuns bine ellyd. Folosesti metoda factorului comun.

| ellyd a răspuns (pentru DEBrown):

Mersi, dar sunt olimpica la mate asa ca asta apa de ploaie fata de ce invatam noi. Adica vreau sa spun ca stau cam in fiecare ora de mate pe la tabla pentru ca nu se ofera altcineva.

| Tansy a răspuns (pentru ellyd):

Dar daca avem ( 1103 la puterea 9 - 1103 la puterea 4)

| ellyd a răspuns (pentru Tansy):

Il dai factor comun pe 1103 la puterea 4 si o sa ai 1103 la 4 inmultit cu (1103 la 5 -1). Si de aici nu mai ai cum sa calculezi altceva pentru ca 1103 este numar prim.