| Acuarella a întrebat:

Cum se poate transforma un adjectiv in substantiv, si invers?

Răspuns Câştigător
| ??c??? a răspuns:

Schimbarea valorii gramaticale. Uite un exemplu
Ai adjectivul frumos
într-o propoziție:El este frumos
Ca să-l faci substantiv îl articulezi.
frumos>frumosul
într-o propoziție:Frumosul m-a privit(cine m-a privit? frumosul-substantiv)
Baftă.

9 răspunsuri:
| Bucur_Cristian_1993 a răspuns:

Andrei este frumos.andrei este sunbstantiv, frumos adjectiv.Ca sa-l transformi trebuie asta! Frumosul este Andrei.schimbi forma lor, atat

| Acuarella explică (pentru ??c???):

Multumesc mult!happy

| Acuarella explică (pentru Bucur_Cristian_1993):

Multumesc pentru raspunshappy

| ??c??? a răspuns (pentru Acuarella):

N-ai pentru cewinking

| PsP05vOlTaJ a răspuns:

Daca pui adj in fata verbului si daca pui subst in fata adj ii bine.BAFTA!

| AndraDea a răspuns:

Trebuie sa schimbi valoarea gramaticala!
Ex.: un ghiocel firav a iesit din stratul pufos de nea(un ghiocel e Subiect; firav edte edjectiv)
Firavul ghiocel e iesit din stratul pufos de nea(cine m-a privit?-firavul)

| maddy673 a răspuns:

Prin conversiune...

| Iorga_Mari_1974 a răspuns:

Dar imens