| BBAlyss a întrebat:

Buna TPU

Cum se realizeaza bugetul familiei? Trebuie sa adun toate veniturile care intra in casa?

Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| EvaneSScence a răspuns:

Da, trebuie sa aduni toate veniturile ( salarii, alocatii, pensii, dividende etc).
Din venituri scazi cheltuielile lunare ale familiei ( mancare, intretinere, haine, etc) si ce iti ramane este bugetul familiei.
Poti sa-l faci saptamanal sau lunar.

5 răspunsuri:
| rauzan94 a răspuns:

Trebuie sa aduni toti bani care intra in casa si inparti la cate persoane sunteti in casa si asta e bugetul familieibig grin

| EvaneSScence a răspuns:

Nu uita, orice buget e format din venituri si cheltuieli.
Tabelul ala cu cele doua in oglinda reprezinta imaginea bugetului si arata daca sunteti pe plus sau pe minus.

| BBAlyss explică (pentru EvaneSScence):

Deci doar trebuie sa le adun si apoi sa le scad? big grin

| EvaneSScence a răspuns (pentru BBAlyss):

Deci faci un tabel : in stanga veniturile, pe rubrici iar in dreapta cheltuielile pe rubrici.
La urma ai o diferenta intre ele si rezulta ca familia traieste ok daca veniturile sunt peste cheltuieli sau are probleme daca cheltuielile sunt mai mari ca veniturile ( inseamna ca mereu se indatoreaza).
Bugetul e tabelul in sine si cu rezultatul final.
Iti arata cum mai poti scade din cheltuieli de ex pentru a le echilibra cu veniturile.

| EvaneSScence a răspuns:

Fundahappy