| anonim_4396 a întrebat:

DAU FUNDA! Va rog sa ziceți ce profil credeți (asa, după voi) ca este pentru mine, sau mai bine zis care mi se potrivește. Sa va zic ce îmi place și ce nu (la materii ma refer) română - da chiar mult, engleza - da, îmi place, mate - depinde de prof, ma descurc da doar dacă învăț, insa nu ma omor după ea, franceza - sunt indiferentă, bio- depinde de prof și de modul lui de a preda, deci sunt indiferentă, istorie - e interesanta, geogra - deprinde de prof, dar e ok latina - îmi place mult lol, psihologia la fel, îmi place (deși nu am facut in 5-8 știu ca la profil uman se preda), chimia-nu îmi place, fizica - nu îmi place. Nu stiu dacă sa aleg filo sau sociale. Voi ce ziceți. Și all, care e diferența dintre cele doua?
App scuzați dacă exista greșeli gramaticale sau ceva, am scris în graba și nu stau acum sa verific

10 răspunsuri:
| izee a răspuns:

Orice profil uman, sunt tot a 8-a si tot pe uman merg si eu
Daca esti in favoarea limbilor straine + romana, filologie
Daca esti in favoarea istoriei, geografiei (+ romana) atunci stiinte sociale.
Pe uman, nu dai bac la matematica, si mi se pare ca din a 11-a, nu mai faci deloc matematica. Diferenta intre cele 2 nu e deloc mare.

| ssilver a răspuns:

Filologia ti se potriveste. Profilul acesta se axeaza pe romana, limbi straine plus latina. Din clasa a 11 a nu vei mai face matematica, fizica, chimia, biologia(ultimele trei se vor imbina intr-o singura ora, numita stiinte ale naturii, pe care o vei face odata pe saptamana). La stiinte sociale continui sa faci aceste materii pana in clasa a 12 a. La ambele profile dai bacul la romana, istorie si, la alegere, dintre geografie, logica, filosofie, sociologie, psihologie. La istorie si la geografie vei da bac-ul doar din materia de clasa a 12 a. Restul materiilor ce intra la proba la alegere se fac doar un an(de exemplu, logica se face in clasa a noua).

| edit28 a răspuns:

Filologie bilingv engleza.
Matematica din liceu nu se compara cu cea din generala, asa ca stai departe. Daca acum nu te omori cu ea, in liceu te va omora ea pe tine.

| vmalex21 a răspuns:

Iti pot recomanda sa mergi la profil uman specializarea Filologie-Engleza sau Științe Sociale.La Sociale e cu o idee mai simplu ca la Filologie însă nu există mare diferenta, la ambele nu o sa ai prea multa tangenta cu stiintele exacte.Depinde si ce vrei sa faci după liceu.

| Stef63 a răspuns:

Filologie intensiv eng sau bilingv eng.

| Anonim0506 a răspuns (pentru Stef63):

Mulțumesc

| Anonim0506 a răspuns (pentru vmalex21):

Mersi

| Anonim0506 a răspuns (pentru ssilver):

Crezi ca după filo as fi in stare sa merg la facultate economica gen ASE?

| vmalex21 a răspuns (pentru Anonim0506):

Iti raspund eu din experienta unei verisoare.Sigur ca poti sa mergi dar in comparatie cu colegii veniti de la liceele economice sau cele cu profil Real o sa ai un oarecare bagaj de cunoștințe mai redus care iti poate produce ceva probleme. Tine cont ca dupa clasa a10-a nu o sa mai faci deloc Matematica.O sa ai in schimb economie prin clasa a11-a.Daca vrei sa studiezi pe latura economică e recomandat sa urmezi liceu in domeniu.

| ssilver a răspuns (pentru Anonim0506):

Poti merge de la orice profil la orice facultate, atat timp cat ai vointa.