| homeflowers a întrebat:

Eu acum am trecut la clasa 12 si sunt pe profilul de stiinte ale naturii si am cateva intrebari despre bac. Oare pot sa aleg singura intre biologie vegetala si anatomia? si daca se poate sa ma informati in total asa despre materia bacului? Multumesc mult!

9 răspunsuri:
| anamariarot a răspuns:

Singură alegi, decizia îți aparține în totalitate. O să-ți spun despre anatomie, deoarece asta am ales eu la bac, deci despre cea vegetală nu știu mare lucru.
La primul subiect ai 4 tipuri de exerciții:
-la primul ai de completat ceva pe spațiile libere
-la al doilea ai de scris 2 structuri anatomice, 2 boli etc și să scrii 2 caracteristici anatomice pe care ți le cer ei. Poate varia destul de mult și nu știu cum să generalizez
-la al treilea ai 5 grile cu un singur răspuns
-la al patrulea ai 3 afirmații. Dacă una e adevărată notezi cu A, iar dacă e falsă, o modifici, astfel încât să devină adevărată.
E un subiect bazat pe cultură generală, zic eu. E cel mai simplu, sunt noțiuni generale, în special de clasa a 11-a. Se mai nimerește câte una de a 12-a, dar foarte rar.
La subiectul al doilea ai două probleme.
1. Prima problemă e bazată pe genetică, mai exact pe acizii nucleici: ADN și ARN. Simplă de înțeles și această. Trebuie să știi câte ceva despre fiecare tip de ARN, bazele azotate(sunt componente ale acizilor nucleici). Despre ele trebuie să știi: cum se combină(adenina A cu timina T(prin 2 legături/punți de hidrogen), citozina C cu guanina G în ADN(prin 3 legături/punți de hidrogen)) și că în ARN timina e înlocuita cu uracilul-U. Felul în care se combină ele reprezintă complementaritatea lor, deci de exemplu: la un exercițiu unde ți se cere să scrii secvența lanțului ATCGTAA, o să fie TAGCATT.
Mai ai cerințe în care să precizezi numărul de nucleotide cu A/C/T/G. De exemplu: Ai 600 de nucleotide(în total) și 200 cu timină. Să afli numărul nucleotidelor cu guanină.
O să scrii că: A=T, deci numărul celor cu adenină e egal cu numărul celor cu timină=> A+T=200+200=400
C=G, deci numărul celor cu citozină e egal cu numărul celor cu guanină=> C+G=700-(A+T)=700-400=300, deci guanina(G)= 300:2=150
Tot la problema asta trebuie să precizezi numărul de legături duble și/sau triple. Numărul legăturilor duble e dat de numărul nucleotidelor cu adenină sau cu timină, iar numărul legăturilor triple e dat de numărul celor cu citozină sau cu guanină.
Sper că nu te-am băgat în ceață cu explicațiile unor noțiuni despre care nu ai studiat încă, dar să-ți faci o idee despre cât de ușor e.
2. A doua problemă e despre sânge: aici trebuie să știi grupele sangvine foarte bine, compatibilitatea lor, ce aglutinogene și aglutinine are fiecare grupă și ce se întâmplă în caz de incompatibilitate.
La fiecare problemă de la acest subiect, trebuie să mai formulezi o cerință și să o rezolvi. În variante mai variază problemele, fiind și alte tipuri, dar la BAC eu n-am văzut decât de astea. Dacă le înțelegi, o să le poți rezolva lejer.
Pentru subiectul al treilea aș spune că nu sunt suficiente doar noțiuni generale și trebuie să studiezi puțin mai mult. Aici ai 2 probleme care, la fel ca exercițiile de la primul subiect, sunt variate. Trebuie să știi teorie, dar oricum nu-i ca o admitere la medicină laughing.
Pentru toate subiectele, în special pentru ultimul, rezumă-te la ce îți cere exercițiul. Sunt destul de multe persoane care dau informații în plus; nu e nimic greșit în asta, dar dacă scrii ceva pe lângă subiect și nu e corect, chiar dacă informația cerută în exercițiu e corectă, o să-ți taie pentru cea greșită.

| homeflowers explică (pentru anamariarot):

Mersi mult chiar m-ai ajutat si chiar nu mai bagat in ceata happy dar am inca o intrebare si daca poti sa ma ajuti cu ea ar fi perfect! Daca sti cumva cam ce trebuie sa invat pentru admiterea la medicina si oare este multa materie de invatat? Si adica de cand trebuie sa incep sa invat ca sa iau o nota destul de mare? Multumesc happy

| anamariarot a răspuns (pentru homeflowers):

Sa incepi cu cel putin un an inainte. E multa materie pe care trebuie sa o inveti foarte bine ca sa poti intra. Fiecare detaliu trebuie sa il stii

| homeflowers explică (pentru anamariarot):

Ahaa si stii cumva ce este materia de invatat? Si daca poti sa imi dai un sfat despre ce carti sa cumpar si cum pot sa invat pentru bac si admitere in acelasi an? Mersi happy

| anamariarot a răspuns (pentru homeflowers):

Păi depinde de universitatea pe care o alegi. Nu știu decât despre 4 și anume: București, Cluj, Iași și Tg. Mureș. La primele 3 ai biologia de a 11-a și chimia organică(a 10-a și a 11-a), dar am impresia că poți opta pentru fizică în loc de chimie. La Tg. Mureș e doar biologie sau doar chimie.
La București și la Cluj la biologie e manualul de la editura Corint, iar la chimie sunt niște manuale cu copertă albastră, respectiv portocalie. Nu mai știu editurile.
La Iași au mai multe manuale de pe care să înveți, iar la Tg. Mureș e cartea lor(în sensul că diferă materia față de ce faci la clasă și nu se studiază la liceu de pe ea) cât biblia de groasă. Are și grile în ea, dar doar teoria cred că însumează vreo 300-350 de pagini laughing. Oricum, pentru fiecare universitate găsești detaliile pe site-ul propriu.
Pentru bac la română eu am folosit cartea „Eseul" și internetul(pe internet am găsit foarte multe chestii bune de pus în eseu, doar că trebuie să selectezi. Pe niciun site n-am găsit ordinea care trebuie să fie într-un eseu), la matematică am lucrat de pe o culegere de la Clubul Matematicienilor(are materia structurată pe capitole, cu tot cu teorie; lucrează fiecare capitol în parte și apoi treci la variante), iar la biologie am învățat de pe o carte de la editura Booklet; are o copertă cu galben, roșu și niște structuri de ADN pe ea.

| homeflowers explică (pentru anamariarot):

Multumes pentru raspuns! Si voiam sa iti zic ca si eu folosesc "Eseul" pentru bac la romana. Dar tu ai mentionat ca ai folosit si site-uri de pe internet si am rugamintea sa mi le spui ca sa intru si eu daca mai tii minte. Si pentru facultate eu o sa intru la facultatea de medicina in Constanta adica la Ovidius. Si o sa intru eu pe site dar daca mai stii ceva despre facultatea asta sa ma ajuti te rog ca eu in momentul asta chiar sunt confuzata...Mersihappy

| anamariarot a răspuns (pentru homeflowers):

Din pacate, in privinta asta nu te pot ajuta ☹. Nu mai stiu pe ce site-uri intram, iar despre facultatea de medicina din Constanta n-am citit decat o singura data niste pareri pe un forum...

| homeflowers explică (pentru anamariarot):

OK! Multumesc mult pentru toate raspunsurile si informatiile pe care mi l-ai dat! happy

| anamariarot a răspuns (pentru homeflowers):

Cu drag!