| Mirris a întrebat:

Buna TPU.M-am mutat de curand in alt sat, apartinand aceleasi comune.Am facut transferul celor trei copii(clasa 4, clasa 1 si clasa 0) la o scoala din apropiere(unde am invatat si eu), si mai am o fetita ce intra la gradinita in grupa mica.Pana ieri totul ok.Azi insa am fost sunata de directoarea acestei scoli ca sa imi zica ca nu mai sunt locuri disponibile si trebuie sa le mut la alta scoala, aceasta fiind cu vreo 250-300m mai departe si peste sosea si neavand graditinita(gradinita fiind in alta parte). Pentru fata cea mica au zis ca au locuri si o pot inscrie la scoala apropiata.Cu toate astea am acceptat cu strangere de inima.Totusi mi se pare aiurea ca unul din copii sa invete in alta parte iar ceilalti in alta parte.Voi ati intalnit astfel de cazuri? Ce ati fi facut in locul meu? Imi cer scuze daca am gresit ceva dar sunt bulversata.

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Tu refuzi să crezi, dar micile atenții sunt la modă.
Dacă există bunăvoință se va face loc, chiar și pentru copilașii tăi.

15 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Poate chiar nu mai erau locuri disponibile sau poate directoarea vrea o atentie. Nu prea ai ce sa faci. E o limita si la numarul de copii din clase, iar transferurile astea de multe ori sar calul. La noi la oras, la clasa 0 cand s-au terminat inscrierile erau 25. Mare bucurie pe noi ca o sa poata invata ok si o sa aiba timp doamna de toti. La sfirsitul clasei zero, 35.

| Mirris explică (pentru GabiDumitrescu):

Eu am fost nevoita sa transfer copiii si nu cred ca doamna cerea "atentii". Refuz sa cred ca s-a ajuns in halul asta.

| Mirris explică:

Totusi am auzit ca daca fac o cerere la inspectorat s- ar putea sa imi gaseasca locuri.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mirris):

Cind discutam de institutiile statului, niciodata nu stii in ce hal s-a ajuns. In alta ordine de idei, poate pur si simplu nu mai avea locuri. Pentru cateva sute de metri distanta, nu cred ca e mare tragedie. Multi de la tara merg kilometri intregi pana la scoala...

| Mirris explică (pentru GabiDumitrescu):

Mie mi-au dat de inteles ca ar putea avea locuri, adica mai exact mi-au spus sa le las semestrul asta si daca nu le convine, le transfer la scoala apropiata mie.Acum nu au locuri, dar atunci o sa existe.Cum vine asta!?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mirris):

Poate se mai muta si in sens invers sau pleaca de tot unii copii.

| Lucian4 a răspuns:

Le explici tuturor copiilor tai ca asa ai gasit locuri, restul au fost ocupate de alti copii. 300 m nu e mult. Anul viitor o transferi mai aproape de ceilalti 3 copii. Stai linistita

| Mirris explică (pentru Lucian4):

Ai inteles gresit. Ceilalti 3 copii sunt mai departe.Nu ar fi o problema, insa mai am un baietel si are probleme de sanatate(trebuie facut operatii, etc) si pe langa asta are si paralizie si de aceea depinde de mine.Totusi daca ar vrea ar putea gasi un loc in plus, dar nu isi dau interesul

| Mirris explică (pentru floresdemayo):

Daca exista bunavointa...

| Mirris explică (pentru Lucian4):

Am rezolvat problema.De fapt era un interes la mijloc.Si s-a rezolvat si fara atentii.

| Mirris explică:

S-a putut rezolva si fara cadouri.De fapt existau locuri, insa directoarea scolii avea un interes.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns (pentru Mirris):

A fost un interes material?winking

| Mirris explică (pentru floresdemayo):

Mai degraba profesional daca pot sa o numesc asa.

| Lucian4 a răspuns (pentru Mirris):

Super! Totul se rezolva

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns (pentru Mirris):

Măcar s-a rezolvat, nu mai contează cum. oh go on
Mă bucur că ești o mămică luptătoare, care a știut să își țină puii laolaltă.