| sorin1234567 a întrebat:

Nu stiu de ce dar nu ma pricep deloc engleza. Daca aud pe cineva vorbind in engleza nu inteleg nimic, doar daca vorbeste incet. Engleza americana o inteleg cat de cat, dar cea britanica ma doboara.
Cum as putea sa imi imbunatatesc engleza?

23 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Pai imi pare ciudat ca intelegi engleza americana si pe cea britanica nu!
E vorba de accent nu e diferenta de la cer la pamant asa cum este chineza cu cantoneza sau spaniola fata de dialectul catalan.
diferenta dintre engleza din uk si cea din usa este asemanatoare cu spaniola din Spania vs spaniola din mexic, adica e asemantoare +90% iar restul sunt niste expresii in plus intr-o regiune sau alta, bineinteles ca accentul difera si ala te incurca, pai si la noi in Dobrogea au un accent si in Moldova...altul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Duolingo, ore particulare cu un profesor, ore la centrele de engleza aparute mai nou in peisaj, inclusiv filmulete pe Youtube, de ce nu. Orice te face sa intelegi si sa retii. Legat de diferenta de intelegere in functie de accent, limba e aceeasi, dar e ca si cum ai trece de la un accent ardelenesc la unul moldovenesc de peste Prut, asa ca e normal sa ai dificultati in a intelege ceva care ti-e strain (mai strain decat engleza americana, pe care o auzi pe net, la televizor, in muzica, peste tot)

| Sekim a răspuns:

Salut
Nu ai cum sa nu intelegi engleza din UK daca o intelegi pe cea din America. Este pur si simplu 95% identica adica ce naiba? cine iti vorbeste tie pe strada numai cu alea 5% diferente ca sa nu intelegi? laughing si ca sa iti imbunatatesti engleza poti cauta un profesor sau cursuri pe internet.

| RAY a răspuns:

Oare de ce? eu care am invatat ceva limbi noi si sunt pasionat de cunoasterea lor si obsedat de modul cum creierul uman poate invata un nou limbaj,ceva extraordinar, sa vedem, cel mai important este

CONTEXTUL asta inseamna a asculta ceva de nivelul tau, desene animate, mici povestiri audio, podcast, dar nu chesti filozofice, inseamna sa citesti mici povestiri pentru copii, sa scrii ceva propoziti, sa vorbesti, sa inveti gramatica

VOCABULARUL e extrem de important in lipsa cuvinelor nu poti intelege nimic dar in lipsa contextului nu stii cum sa folosesti ceea ce stii, ca si cum ai stii un cod html dar nu stii cum sa il folosesti, in ce context se foloseste

in lipsa acestor lucruri nu poti cunoaste o limba

https://www.memrise.com/course/1944/3000-most-important-words/

acest site este bun pentru ca ofera sistem de repetitie, stimuleaza memoria de lunga durata

| Legion7X a răspuns (pentru Simpatic):

Engleza americană este mult mai evoluată decât cea Britanică nu vorbiți aiurea.
Totul ține de antrenament audio și memorarea a cât mai multor cuvinte și expresii.

| relian a răspuns (pentru Sekim):

Nu ai cum intelege engleza din UK daca stii pe cea din america? Esti tu sigur?
Pai englezii cand vorbesc ta zgaraie pe creierii laughing daca si aia mai e engleza,, prefer romana decat engleza din UK laughing
Cel care a spus ca nu prea intelege pe cei din UK are dreptate, aia au in accent de rahat laughing cum dracu sai intelegi pe sclifositii aia.
Engleza americana este mai usoara fata de cea din UK, aia din UK vorbesc ceva gen extraterestrii laughing desi sclifostii aia cred despre americani cas tarai ca nu vorbesc ca si ei laughing dar adevarul este altul, adica invers laughing
De ce este mai usor sa pricepi engleza america? Pt ca este mai aproiape de latina decat engleza din UK.Aia e tot.
Cei din UK desi folosesc alfabetul latin o dau in balarii, se stramba de zici cas papagali laughing
Engleza american este mai emlodioasa, mai frumoasa, indiferent ce spun englezii, sau alti.
Asa este cum spune cel care intreaba, sai intelegi pe cei din UK trebuie sa vorbeasca mai incet si asa de abia cai pricepi laughing

| relian a răspuns:

Sa te uiti la desene animate dar fara titrare in romana,dar sa te uiti zilnic laughing apoi o sai poti intelegi putin si pe papagalii aia de englezi laughing
In ce priveste ce spui tu ca intelegi mai usor pe cei din america este f adevarat,stai linistit nu esti singurul asa.
Sincer personal eu prefer romana in locul englezei din UK, daca si aia mai vorbesc neam dat dracu.
Eu as interzice engleza din UK laughing aia nu-i engleza e rahat laughing
Engleza americana este preferata tuturora, este melodioasa, este mai aproape de latina, mai usor de inteles si asa mai departe.
REu nu-i pot suferi pe englezi cand iaud vorbind, imi vine sa ma ascund laughing

| Simpatic a răspuns (pentru Legion7X):

Eu vorbesc prostii? care mai evoluata, in ce anume!? eu zic ca difera pronuntia si anumite sintagme, in Anglia de ex. au unele expresii care in SUA nu se regasesc si viceversa, numai vorbim de slangul negrilor, daca asculti o piesa rap americana de asta de ghettou, oricata engleza vei sti anumite cuvinte nu intelegi ce vor sa zica pentru ca ele sunt cunoscute intr-o anumita zona sau anumita localitate, banda, grupare, de ex. cand zic molly fac referire la un drog, daca nu stii acest cuvant din slang nu insemna ca este diferita limba ci se folosesc cuvinte codate asa zisul argou.
ai habar de istorie?
cine sunt cei care au descoperit si cucerit prima data Statelele Unite?
englezii si olandezii care au invadat acele pamanturi...

| Legion7X a răspuns (pentru Simpatic):

Lasă-mă cu argoul tău că știu și eu ce este un argou, și am și dicționar de argouri englez român.Normal că engleza americană este mai evoluată doar este un Continent.
Unul care învată engleza încearcă să o învețe corect pe cea Britanică dar, poate că îi este mai ușor să o înțeleagă pe cea Americană deoarece engleza americană una proastă din punct de
vedere gramatical.

| RAY a răspuns (pentru relian):

Mie imi place engleza din uk, e pura

| RAY a răspuns (pentru Legion7X):

Engleza din uk este limba pura, gramaticala, aia din america este mai non gramaticala, lipsita de accent

| Legion7X a răspuns (pentru RAY):

Chiar și așa :)
Uite aici o carte în engleză.

https://www.google.com/......ps?/search

| RAY a răspuns (pentru Legion7X):

Intelegi acest documentar? https://www.dailymotion.com/video/x2cuv9f

| Legion7X a răspuns (pentru RAY):

O să îți traduc foarte puțin

Toată lumea vrea să fie slabă, semnifică frumos, o persoană de succes și dezirabilă.
Și totuși 60% dintre noi sunt supraponderali. În mijlocul unei crize de obezitate, afacerea care costă milioane în pierderea în greutate, este mai mare ca niciodată. Avem oameni care cheltuiesc milioane de dolari din banii lor ca să arate slabi.
Sunt Jacques Peretti și în aceste episoade o să anchetez pe omul care și-a câștigat averea vânzând ca vis să fi slab prin diete și i-a lăsat mai grași ca niciodată.

| RAY a răspuns (pentru Legion7X):

Eram curios despre accent daca ai vreo dificultate in a intelege

| Simpatic a răspuns (pentru RAY):

Corect,cu toate acestea engleza din UK te zgarie la urechi iar cea americana este mult mai placuta auzului.

| RAY a răspuns (pentru Simpatic):

Pe langa limba gramaticala, standard exista si dialecte, cum sunt si in Germania

| sorin1234567 explică (pentru RAY):

RAY inteleg acel documentar, dar oricum sunt clasa a saptea si unele cuvinte nu le inteleg (nu stiu ce inseamna). In rest inteleg cat de cat.

| Adry05 a răspuns:

Simplu, bagi seriale si video-uri cu engleza britanica si te uiti prima data cu subtitrare in engleza si cu timpul scoate-o de tot.

| relian a răspuns (pentru RAY):

Iti place engleza din UK ca este pura ca si tine, asa esti si tu pur laughing.Ai fost vreodata in UK? Dar in America? Daca nu, atunci lasa pe cei care au fost sa zica cum sta treaba.
Engleza UK este groaznica nu ca te zgarie pe undeva laughing dar ei asa o vad buna, asta pentru ca asa s-au nascut si asa au fost invatati.
Dar vorba aia fiecare cu placerile lui, asa ca nu ma mira ca tie iti plac numai chestiile ciudate, ori mereu bati spre extremism laughing

| RAY a răspuns (pentru relian):

Ma daca mie imi place ceva nu inseamna ca tind spre extremism, nu am spus ca accentul din usa nu-mi place si ca imi place cum suna accentul din UK atat, poate as trai in usa mi-as schimba parerea