| Justmeale2345 a întrebat:

Pe viitor vreau sa dau la liceu pe intensiv engleza. Vreau sa stiu 2 lucruri daca puteti sa imi raspundeti:
1. Daca te duci la intensiv engleza esti automat si la filologie sau esti pe alta categorie?
2. La intensiv engleza faci si a doua limba (in cazul meu franceza) sau faci doar engleza?

Multumesc in avans! Sunt clasa a 7-a, dar nu prea sunt familiarizata cu ideea de liceu si cu profilurile la care te poti duce.

5 răspunsuri:
| TheTom7 a răspuns:

Faci 2limbi, engleza si franceza daca esti la profil real, la uman nu stiu exact sa iti spun. Si intensiv engleza e si la real(mate-info, bio-chimie), nu doar la uman(filologie)

| DanielVălean a răspuns:

Intensiv engleza se gaseste in special la profilele reale.
La cele de filologie, deja se numeste bilingv romana-engleza. Orele de engleza ajung la 5 pe saptamana, in timp ce la intensiv nu depasesc 3.
Cat despre celelalte limbi straine studiate, vei continua cu franceza, daca pe asta o studiezi acum. Iar din a 11-a iti alegi o a 3-a limba straina (eu unul am ales spaniola).

| Atim a răspuns:

1. Poți fi si chimie - biologie intensiv, si altele. Depinde ce oferă liceul.

2. Eu am fost filo intensiv engleza si făceam 5 ore de engleza (cu tot cu opționale), 2 de franceza, una de latina si doar in clasa a 9a am avut și optional germana.

Mult succes! happy

| Justmeale2345 explică (pentru DanielVălean):

Si daca nu vreau sa mai fac franceza ce fac? As vrea sa pornesc din a 9-a cu spaniola chiar daca nu am facut pana acum. As putea?

| DanielVălean a răspuns (pentru Justmeale2345):

Depinde de liceul tau. In cazul meu nu a fost posibila o astfel de schimbare.