| Vio199 a întrebat:

Buna TPU scuze ca pun intrebarea asta...dar ma puteti ajuta cu niste arii? miercurea asta dau examenul pentru clasa a 8a si nu imi gasesc toate ariilesad Ma puteti ajuta va rooog frumos cu aria totala,laterala.a bazei si volumul pentru: triunghi ech,dreptunghic, patrat, trapez, romb, cerc si dreptunghi.va rogsad promit FUNDA kiss

Răspuns Câştigător
| Tobiii a răspuns:

Toate mentionate de tine, au doar aria bazei si anume : triunghi- baza ori inaltimea totul supra 2; triunghiul echilateral- latura patrat radical din 3 totul supra 4; triunghiul dreptunghic- cateta1 x cateta2 totul supra 2; patratul-latura la a doua; trapez- baza mica + baza mare x inaltimea totul supra 2; romb- diagonala1 x diagonala2 totul supra 2; cerc- pi x raza la patrat; dreptunghi- lungime x latime, de asemena dau miercuri evaluarea la matematica laughing. Mult succes

3 răspunsuri:
| AWSOMENESS a răspuns:

Triunghi echilateral : aria : latura la puterea a 2 ori(X) radical din 3 sura(/) 4

Dreptunghi : Aria : Lungime ori(X) latime

Patrat : latura la puterea a 2a

Trapez : (baza mare + baza mica) ori(X) inaltimea supra(/) 2

Cerc : lungime cerc : 2 ori pi ori raza
aria cerc : pi ori raza la patrat

| BubblineDance a răspuns:

Doamne mare ti-e gradina laughing
Arie totala, laterala, aria bazei si volum au doar piramidele triunghiulare, patrulatere, parelelipipedul cubul, prisma triunghiulara si patrulatera. Bine au mai multe, dar asta e pentru examen, iar pentru ce ai cerut tu, aia e geometrie in plan. Uite aici cam tot ceea ce-ti trebuie:
Geometria plana:

Aria triunghiului oarecare: A =b·h/2
Aria triunghiului dreptunghic: A = c·c/2
Aria triunghiului echilateral: A = l² ·√3/4
Aria Patratului: A = l²
Aria paralelogramului: A = b·h
Aria trapezului: (B+b) · 2
Aria rombului: D · d/2
Aria cercului: piR²

Geometria in spatiu

Cubul
Aria bazei cubului =
Aria laterala a cubului = 4 ·
Aria totala a cubului = 6 l²
Volumul cubului = l³
diagonala bazei = l √2
diagonala cubului = l √3
Pralelipipedul Dreptunghic
Aria laterala a paralelipipedului = 2(L · h + l · h)
Diagonala paralelipipedului = (l² + L² + h²)
Aria bazei = L · l
Aria totala a paralelipipedului = 2(L · h + l · h + L · l)
Volumul unui paralelipiped = L · l · h

Prisma triunghiulara:

Aria bazei = l² · /4
Perimetrul prismei triunghiulare = 3 · l
Aria laterala = Pb · h
Aria totala = Al + 2Ab
Volumul unei prisme triunghiulare = Ab · h

Prisma Patrulatera:

Aria bazei unei prisme patrulatere = l²
Perimetrul bazei = 4 · l
Aria laterala a prismei = Pb · h
Aria totala a prismei = Al + 2Ab
Volumul prismei = Ab · h

Piramida Triunghiulara Regulata

Ab = l²/4
Aria laterala = Pb · ap / 2
Aria totala = Aria bazei + Aria laterala
Perimetrul bazei = 3 · l
Volumul piramidei = Ab · h / 3

Prisma Patrulatera:

Aria bazei = l²
Aria laterala = Pb · ap / 2
Aria totala = Aria bazei + Aria laterala
Perimetrul bazei = 4 l
Volumul piramidei = Ab · h / 3

Tetraedu regulat:

Al = 3·l²/4
At = l²√3
V = l³√2/12

P.S. Unte vezi de exemplu "l³√2/12" e totul supra 12 sau supra 2 sau supre 3 sau ce-o fi. Sper ca te-am ajutat.

| Vio199 explică (pentru AWSOMENESS):

Mersi multkiss