| k1duTzuu a întrebat:

Stiti sunt cl Vlll si dupa cum stiti si voi e acum trebuie sa imi aleg un profil... Eu mereu mi-am dorit sa devin avocat. Ce profil trebuie sa aleg? din cate am auzit ar bine sa ma duc pe stiinte sociale. Si ce calitati imi trebuie? Ce pasi trebuie sa urmez pentru a ajunge avocat? Chiar imi doresc sa devin avocat. Spuneti-mi TOTUL! :* Multumesc; x

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, este bun profilul de stiinte sociale, este mai apropiat de ce se face in facultatea de drept.
Dupa liceu si obtinerea diplomei de bacalaureat trebuie sa urmezi o facultate de drept, sa obtii licenta, sa reusesti la examenul de intrare in barou, sa faci un stagiu de 2 ani pe langa un avocat definitiv si sa reusesti la examenul de definitivat.
Este necesara o memorie destul de buna, sa nu fii timid, sa ai un pic de simt oratoric si sa fii dispus la munca si invatatura permanenta, deoarece legislatia se schimba mereu.

1 răspuns:
| k1duTzuu explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc :*