| Maria119626 a întrebat:

Buna TPU, sunt clasa a 7 a și sunt foarte stresată cu scoala. La limba romana stau foarte bine dar la mate nu ma descurc aproape deloc, ori cat a-și învața. Îmi este foarte frica de examen și nu prea stiu ce sa fac.
Dacă cineva dintre voi a susținut deja evaluarea și era intr-o situație asemănătoare cu mine îmi puteți spune cum ați trecut de emoții si stres?

12 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"| Maria119626 : La limba romana stau foarte bine... ori cat a-și învața"

n-aș zice că la română stai bine!

De emoții treci când o să fii stăpână pe tine și cunoștințele tale. Se pare că nu ești incă

| Catelusdragut123 a răspuns:

Buna! Si eu sunt în clasa a VII-a, sincer la mine e cam invers. Adică înțeleg foarte bine matematica, și romana sa zicem, dar am note mai mici puțin. Faza e ca este normal sa fim stresați, si sa avem emoții, dar nu trebuie sa ne lăsăm învinși de frica. O sa fie totul bine. O sa dam tot ce putem și o sa vezi ca o sa fie bine. Suntem copii, nu este capăt de lume dacă greșim. Învățam cât putem si o sa trecem cu brio acel examen! Sunt sigura! Sfatul meu este sa te apuci serios de învățat vara aceasta, mai ales la matematica. Poți urmări metode de rezolvare, rezolvi ceva individual, poți vorbi eventual si cu profesorul de la clasa sau sa iei meditații. Iar când o sa vina ziua examenului, sa rămâi calm, sa fii sigur pe tine. Dacă nu stii un exercițiu, treci la următorul. Încearcă sa iti organizezi timpul si gandeste-te ca totul o sa fie bine! Acesta este sfatul meu, sper ca te-am ajutat câtuși de puțin. Mult succes!

| Catelusdragut123 a răspuns (pentru Catelusdragut123):

Acum m-am uitat la nume și am văzut ca ești fata, scuze.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

La matematica este important sa fii atenta când preda lecția și rezolva exerciții sau probleme profesorul la tabla. Iar acasă pe lângă tema pentru acasă sa rezolvi cat mai multe exerciții și probleme de la fiecare lecție și capitol. Eu le rezolvam pe toate și chiar și din Culegere de exerciții și probleme pentru clasele 5-8.

| EduardXR a răspuns:

Dacă vrei să fii stăpână pe un anumit subiect, indiferent de ce vei învăța de-a lungul vieții, încearcă să faci orice lucru pas cu pas, fără să grăbești sau să trișezi prin a-i sări/ocoli deoarece acest lucru va crea goluri, stres și nesiguranță în subiectul respectiv.
Până ce nu ești stăpână pe tine(emoțional) si ești sigură că înțelegi pasul la care te afli, pur si simplu nu mergi mai departe, si continui să faci exerciții(așa cum spun toți profesorii buni,"repetiția este mama învățaturii").
Motivul pentru care tu nu ești sigură pe tine si pentru care crezi nu poți învăța la matematică nu este pentru că nu ești capabilă, și pentru că în timp, s-au creat niște goluri acolo unde matematica nu a reprezentat un interes, iar lecția de atunci a trecut, formulele au rămas neînvățate sau au fost uitate, ori exercițiile nu au fost destule încât să fii indeajuns de sigură pe tine.
Soluția generală este sa mergi inapoi pe pașii pe care i-ai parcurs si să-i refaci pe cei pe care nu ești sigură, practic să recapitulezi până ești stăpână pe ele. Dacă nu știi sa faci asta încă, sau poate nu stii ce subiect să recapitulezi, făcând meditații cu un profesor te va ajuta.
Ține minte în viață nu există scurtături, oricât de mic progres vei face, important este să mergi înainte, fără să ocolești, numai așa în final vei știi să găsești o soluție pentru orice problemă cu care te vei confrunta.
Succes!

| LarisaChe07 a răspuns:

Du-te la meditatii la matematica, si mai ales in ultimele 2 luni inainte de examen, depune mai mult efort, fa multe teste de antrenament...

Nu ar trebui sa te stresezi de acum, e prea devreme. Pe mine pana prin februarie, m-a durut fix in cot de examen si am fost stresata decat in ultima saptamana. Dar totusi, am luat peste 9 la ambele chiar daca pana in februarie eram 4-5, pentru ca preferam sa merg in club decat sa invat.

Adevaratul hop este trecerea intr-a 9-a, alti profesori, fiecare cu problemele lui la cap. Nu te ingrijora si stresa cu examenul, ca mai ai un an, adevaratul stres este clasa a 9-a, mai ales pe profil stiinte ale naturii.

Cred ca esti o persoana foarte emotiva, incearca sa iti reglezi emotiile prin diferite tehnici, nu stiu exact cum, intereseaza-te.

| mariamadalinaaaa a răspuns:

N-ai de ce sa fi stresata, poate putine emotii dupa trec.
nici eu nu am inteles niciodata matematica, cu putin noroc poti lua un 5, eu nu am luat dar poate iei tuhappy

| Emirstaf a răspuns:

Esti capabila.
Mie nu mi-a placut niciodata sa trag de mine sa invat si tin minte ca la examenul de a 8. a ma gandeam oare daca as fi invatat as fi fost mai relaxata. da' crede-m ca poti si esti capabila doar sa fii linistita si sa o faci cu entuziasm nu cu stres.
Iata.ma pe mine, exemplu viu, sunt la medicina anul 3, si am invatat sa invat fara stres, dar mi.au trebuit ani pana sa aflu secretul, ca ma gandeam ca daca nu ma stresez si nu trag de mine nu sunt serios si constiincios, o mentalitate gresita care mi.a condus soarta pana atunci cand am schimbat asta si am inteles ca succesul consta in a iti placea ce faci

| dezinteres239 a răspuns:

Buna! Ai putea incerca sa faci meditatii, daca si parintii tai sunt de acord, iar in legatura cu examenul, programa s-a schimbat si e mult mai usoara, focuseaza-te mai ales pe primul subiect (este cel mai usor) si la al doilea exerseaza din timp! Iar dupa ce treci de examen, focuseaza-te pe un profil umanist?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fa meditații dacă îți permiți sau cere ajutorul unui coleg care se pricepe să-ți arate.

| Violleta2022 a răspuns:

Matematica se invata NUMAI rezolvand sute de exercitii si probleme!
Ca sa scapi de stres si frica sa nu pici examenul de capacitate, pune mana si rezolva zilnic cate 10 exercitii si 10 probleme si asa vei reusii sa recuperezi ceea ce nu ai invatat pana acum.

| mariamarin2006 a răspuns:

Eu am dat acest,, minunat" examen vara trecută. Eu mi-am descoperit prin a șaptea că am o înclinație la română, pot face compuneri, caracterizări, rezumate, demonstrații aproape imediat fără prea multă muncă. Mai mult a trebuit să mă concentrez pe ortografie, exprimare și punctuație.
La mate, în schimb, am lucrat fiecare culegere pe care o aveam prin casă și toate fișele pe care le-am găsit pe internet. Mereu am obținut 10 media la matematică, dar am foarte multe goluri pe care încă mă străduiesc să le umplu. La Evaluare am luat 9, 60 la Română, am avut numele unui personaj greșit și am făcut testul predominant descriptiv, când trebuia mai mult narativ. Așa că am pierdut acele puncte pe chestii stupide.
La matematică, în schimb, am luat 9, 10, deși nota normală ar fi fost de 8, 40-8, 60, cel puțin când mi-a dat cineva un posibil rezultat.
Cum a fost la matematică a fost nota 7, dacă făceai bine grila (primele două subiecte). La subiectul III ai 6 ex, 3 algebră, 3 geometrie cu câte două subpuncte fiecare un a și un b. La a e de obicei să aplici o teoremă, să aduci la forma cea mai simplă o expresie sau o problemă cu elevi și bănci, să rezolvi un sistem... Nu e chiar atât de greu la algebră. Pentru mine a fost dificil la geometrie. Nu prea am făcut nimic acolo. Ai o problemă cu geometrie în spațiu (piramidă, prismă patrulateră, prismă triunghiulară, cub, paraleliped dreptunghic) și două cu geometrie plană (triunghi, pătrat, dreptunghi, romb, trapez). Geometria în spațiu a fost o adevărată provocare, cel puțin pentru mine. La cea plană cam știu ce e.
La română ai subiectul I legat de text, întrebări și să caracterizezi în 4-5 enunțuri o trăsătură a unui personaj, extrăgând din fragmentul dat. Apoi e subiectul II cu gramatică, ai 4 întrebări grilă, ai 1 exercițiu de corectat 2, 3 sau 6 greșeli într-un text și să compui niște propoziții cu anumite părți de propoziție și de vorbire sau să scrii o frază, folosind anumite conjuncții. Mai ai subiectul III la care ai de făcut o compunere mare de măcar 150 cuvinte sau un rezumat de 100-120 cuvinte. La compunerea de măcar 150 cuvinte să ai grijă să nu scrii mult mai mult decât minimul cerut, deoarece sunt mai multe șanse să ai greșeli și pierzi multe puncte. Ai grijă totuși să nu fie mai mică de 150 de cuvinte, deoarece pierzi vreo 15 puncte sau ceva de genul.
Îmi pare rău dacă e mult prea lung răspunsul!
Și eu am fost foarte stresată pentru acest,, minunat" examen, dar ce m-a ajutat a fost să fac exerciții de respirație și la mine a fost tăiatul și pur și simplu neputând să mănânc. Nu e ceva sănătos, dar e ceva ce mă ajuta să am măcar un control asupra a ceva.
Dacă ai nevoie să vorbești, sunt aici. Toate cele bune! Numai bine! Ai grijă de tine!