| anonim_4396 a întrebat:

sunt la o facultate in Bucuresti și as vrea cumva sa ma transfer la Cluj, secția e diferită dar tot pe inginerie, m-am interesat și se poate, cum vi se părea facultatea in alt oraș fata de cel unde locuiti? M-am gândit sa ma transfer anul viitor universitar, pentru ca se eliberează locurile din cămine. Din câte stiu, dacă o camera are doua paturi, gen o camera de doi la cămin, dacă o persoan vrea sa plătească el si celălat pat, sa stea singur in camera am înțeles ca e posibil.

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Aceasta este ordinea de prioritate.
La repartizarea locurilor în cămin, facultățile vor ține seamă de următoarea ordine de
prioritate:
1. studenți străini, bursieri ai Statului român;
2. studenți orfani de ambii părinți și cei proveniți din case de copii sau din plasament
familial;
3. copiii personalului din învățământul superior admiși pe locurile finanțate de la bugetul
de stat, au prioritate și beneficiază de gratuitate în internate și cămine studențești. În
acest scop, Ministerul Educației Naționale alocă pentru studenți sumele necesare, iar
instituțiile de învățământ superior asigură cazarea gratuită în cămine studențești;
4. studenți cu rezultate deosebite obţinute în activitatea de cercetare, sportivă, culturală
sau organizațională;
Studenții cu rezultate excepționale în anul universitar precedent vor avea
posibilitatea ca, prin hotărârea Biroului Consiliului de Administrație al U.T.C.-N., să
beneficieze de cazare în camere de două persoane, în limita locurilor ramase
disponibile, după rezolvarea cazurilor de familii studențești și de angajați tineri ai
universității.
5. studenți căsătoriți;
6. studenți români la cursuri de zi finanțate de la buget, repartizaţi în funcţie de criteriul
performanţei profesionale, stabilit/monitorizat la nivelul facultăţilor;
7. studenți orfani de un părinte, al căror venit pe membru de familie este inferior
venitului minim pe economie;
8. studenţii cu probleme medicale (boli prevăzute de H.G. 558/1998, anexa II, art.8, lit.
C), care au realizat în anul universitar anterior minim 40 (patruzeci) de credite;
9. studenții proveniți din familii cu posibilităţi materiale scăzute, (familii cu venit pe
membru de familie inferior venitului minim pe economie);
10. studenți români la cursuri de zi, cu taxă.
=====
Studenții din anul I completează opțiunea pentru cazare în cămin pe fișa de înscriere la
admitere.
Studenții din ceilalți ani (licenţă şi master), bifează on-line opţiunea de cazare până în
data de 30 august.
=====
Deci până în 30 august, dta trebuie să ai transferul aprobat iar apoi în funcție de anul în care ești să depui până la această dată, cererea undeva aici mai sus. Vii aici și vezi la fața locului unde trebuie depusă.

2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Eu sunt clujean din 1969. Recomand cu căldură orașul.
Dar se poate să ți se permită să plătești și al doilea pat, ca să poți sta singur în cameră, în principiu. Dar fiecare facultate are un număr limitat de locuri în cămine și este interesată să cazeze cât mai mulți din studenții ei, așa că, dacă nu sunt solicitări te lasă contra plată singur în cameră. Dar solicitările depășesc numărul camerelor disponibile în fiecare an.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Și in funcție de ce se ocupa căminele? Mediile de la admitere sau de pe dosar? La mine cum se va proceda?