| Nimeni91 a întrebat:

Buna tururor! Am o nelamurire legata de past perfect simple and continuous. Stiu, in mare parte, cu ce fel de situatie se foloseste fiecare. In secventa urmatoare:" I had just left school. I had been studying very hard for my final exams and i felt that i needed to go away" de ce punem " I had been studying" si nu alt timp trecut? Aici nu apare un efect direct si nici o constructie de genul" for three weeks", de exemplu. Daca mi-ati putea explica m-as bucura foarte mult.

6 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Nu se referă la o perioadă anume ( trei săptămâni, de exemplu), ci la o perioadă nedeterminată. Cum am spune noi în română "eu studiasem destul de mult pentru acel examen"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna. Perfectul Continuu se foloseste pentru actiuni care au inceput in trecut, dar au continuitate si in prezent. In cazul de fata si in context, persoana respectiva a simtit nevoia sa se detaseze deoarece a invatat foarte mult pentru examene, asta nu inseamna ca a terminat si scoala si examene si restul lucrurilor. S-a pus pe invatat in trecut, dar continua sa invete si in prezent. Sper ca te-am lamurit. Spor la invatat.

| Nimeni91 explică (pentru anonim_4396):

Mersii! Mai am un context la care am nelamuriri:" When we...(just /left) the house, the phone rang. I ran back into the house, but the phone had stopped until i reached it".

Eu zic, ca aici s-ar potrivi " had just left", deoarece spune mai tarziu ca " am fugit inapoi in casa", prin urmare nu apare contextul plecarii din casa, deoarece deja persoana respectiva " iesise din casa deja" dar cand am corectat exercitiul cu o colega, ea a pus" we were just leaving the house". Pot fi folosite ambele variante de raspuns? Stiu ca unele tin si de simtul de perceptie al cititorului, de felul in care gandeste un raspuns anume. Daca mi-ai raspunde ar fi bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Nimeni91):

Buna. In cazul de fata eu as folosi past perfect cum ai spus si tu.
Folosim mai mult ca perfectul (past perfect) pentru a descrie:
acțiuni care s-au terminat înaintea altei acțiuni sau altui eveniment din trecut
evenimente sau experiențe care erau adevărate înaintea unei acțiuni sau unui eveniment din trecut.
In cazul de fata o actiune din trecut, reala (abia ce iesisem din casa) s-a terminat inaintea alteia din trecut (cand suna telefonul), ai vazut ca foloseste trecut "rang"-ring-"ran" - run, etc. La fel si dupa ce foloseste "had stopped"-din nou past perfect si apoi ai "until I reached". Actiunea din trecut, care se incheiase inaintea alteia, "telefonul se oprise" deja pana a ajuns la receptor sa raspunda. Sper ca ai inteles. Te pup.

| Adry05 a răspuns:

Păi nu apare o construcție temporară dar e destul de evident că se referă la o acțiune în progres în acel timp trecut, mai exact la perioada de câteva zile/săptămâni când a învățat pentru examenu ăla. E o acțiunea care s-a petrecut continuu timp de o perioadă (nedeterminată) nu doar ceva ce s-a întâmplat în acel moment și atât

| Nimeni91 explică (pentru Adry05):

Va mulțumesc mult tuturor!