| Mirela77 a întrebat:

Am si eu o intrebare va rog, cate cuvinte are limba romana? Am fost intrebata recent acest lucru si trebuie sa recunosc ca nu stiu raspunsul.

Răspuns Câştigător
| Irinnaaa a răspuns:

Lima romana are aproximativ 120.000 de cuvinte, dintre care numai 1500-1800 fac parte din vocabularul fundamental si sunt cunoscute si utilizate de toti vorbitorii limbii. Aici se mai adauga si masa vocabularului ( cuvinte rar intalnite, regionalisme, arhaisme, neologisme, elemente de argou si jargon). Dar, ca limba, este intr-o continua expansiune si dezvoltare.

5 răspunsuri:
| DamieNzoor a răspuns:

Am cautat si eu acum ceva vreme raspunsul la intrebarea ta. Sincer sa fiu am gasit atunci pe un site care scria ca sunt vreo 180 mii de cuvinte. Erau mai multe puncte de vedere atunci, fiecare cu parerea lui.

| onasis1961 a răspuns:

Www.dexonline.ro
DEX online
Dicționare ale limbii române
Peste 370.000 de definiții
DEX online are mai multe definiţii pentru fiecare cuvînt, luate din mai multe dicţionare. De exemplu pentru om (cu sensul de fiinţă) are 7 definiţii. Astfel numărul de 370.000 nu reflectă mărimea lexicului românesc, ci mărimea bazei lor de date.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu cred ca poate da cineva un raspuns precis. Am citit undeva ca sunt peste 120.000 de cuvinte. Nu stiu daca a avut cineva rabdarea sa le numere la un moment dat si nici nu vad ce rost ar avea. Daca tu ai rabdare le poti numara in dexonline.ro, este cel mai complet dictionar. Oricum, numarul se schimba, limba romana se imbogateste prin preluari. Numai bine!

| Mirela77 explică (pentru Irinnaaa):

Multumesc pentru ajutor!

| Irinnaaa a răspuns (pentru Mirela77):

Cu cea mai mare placere.