| Curious2 a întrebat:

Buna tuturor, am tot citit ca arhitectura imbina matematica cu arta.
Eu nu inteleg cum poate, cineva, sa faca si calcule matematice (ecuatii, inegalitati) si sa invete si chestii care tin de partea umana.
Cum e posibil asa ceva?
Voi ati vorbit cu vreun absolvent de arhitectura, cu vreun arhitect?
Daca ati vorbit, vi s-a parut mai multilateral dezvoltat, adica stia si notiuni de geometrie si algebra si notiuni de istoria artei si desen?

26 răspunsuri:
| Panamax a răspuns:

La ce intrebari tampite postezi cu zecile in fiecare zi, este clar ca nu poti sa intelegi prea multe.

| Werrich a răspuns:

Nu stiai ca admiterea la Arhitectura se face pe baza unui portofoliu de desene si schite grafice?

| Curious2 explică (pentru Werrich):

Da, stiam, e si logic sa se intample asa, cred eu.
Dar de ce arhitectii lucreaza si cu matematica?
Cum pot intelege, ei, si arta si notiuni de matematica ( geometrie, algebra )?
Cum poate, un arhitect, sa lucreze si cu cifre si sa faca si desene?
Matematica ţine de ştiinte exacte, iar desenele / schişele ţin de artă.

| SingleForOne a răspuns:

Arhitectura tine de geometrie, si multe alte lucruri au legatura cu geometria. Geometria este partea creativa a matematicii, chiar daca sunt ecuatii, si acelea sa fie exacte.
Prin urmare, geometria + ecuatii + creativitate = stiinta arhitecturii, adica arta matematicii. big grin

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Este mai usor decat crezi. Cand cineva este pasionat de matematica, intelege logica din spatele lucrurilor, intelege ordinea si numerele, cum este mai usor si cum nu... imbinarea cu arta se face foarte usor.
Daca se adauga si un strop de creaticitate... aia e.

Gandeste-te la desenat, la hasurat. Incepe cu anumite linii intr-un anumit unghi, pozitia, ordinea, cand si unde sa le impletesti, ce sa adaugi peste, liniile, perspectiva, senzatia transmisa, efectul optic, umbrele... totul se leaga.
Michelangelo, omul bun la toate. Parca el era.

| Curious2 explică (pentru SingleForOne):

Da, da, da, le-ai sucit, astfel incat sa iti iasă ţie argumentatia.
Bravo, te pricepi la cuvinte.
Ce ai studiat sau ce studiezi?

| SingleForOne a răspuns:

Sa stii despre istoria artei si desen face parte din cultura generala, mai mult. Doar daca iti place un anumit subiect din acest capitol sau daca ti se pare mai potrivit un stil de arhitectura din trecut mai mult decat cele din prezent, si pana la urma vrei sa faci ceva revolutionar sau renascentist.

| SingleForOne a răspuns (pentru Curious2):

Filologie big grin Ordinea si complexitatea cuvintelor si ideilor intr-o fraza sau propozitie. (desi, nu am fost prea complex in aceste comentarii)

| RKBlue a răspuns:

Nu existaa o delimitare intre arta si stiinta, intre uman si real, intre 2 materii.
Doar o persoana limitata dpdv intelectual(aka. fara inteligenta sau cu inteligenta redusa) nu ar putea invata decat o materie sau doar un domeniu.
Nu trebuie sa fii un geniu, ci doar mediocru, si tot poti ajunge sa inveti domenii diferite.
Nu exista subiecte diametral opuse.Mereu exista o legatura.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa ti-o spună cineva, postezi cele mai retardate intrebari pe care le-am citit/auzit eu vreodată.
Încetează sau măcar pune-le mai rar.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns (pentru RKBlue):

Frumos spus big grin

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns (pentru anonim_4396):

E hai... sunt sigur ca ai vazut si pe la "dragoste si sex" altele si mai bune.

| RKBlue a răspuns (pentru DoarBogdan):

Multumesc!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru DoarBogdan):

Am văzut pe tot site-ul...
La d si s mai sunt si băiețași si fetite care pun întrebări din neexperienta.
Te referi la întrebările alea sau la cele gen "a făcut iubita-mia sex cu altul înainte sa stea cu mine și ne certam din cauza asta"?
Asa, ca sa știu la ce te referi.

| Catrice a răspuns:

Ori îți explic sub forma de ecuație ori sub forma de desen...tot nu pricepi laughing

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Pentru ca arta e ceva ce necesita tehnica.

| Digikey a răspuns:

Cand o sa treci in clasa a 3-a o sa intelegi.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns (pentru anonim_4396):

O nu, nu. Nu la alea laughing Acolo inteleg ca este ceva cenceptual, in functie de perspectiva fiecaruia. Ma refeream la intrebari complet aiurea si lipsite de orice sens.

| Curious2 explică (pentru Digikey):

Ce prostie de raspuns.
E cumva o gluma?

| Digikey a răspuns (pentru Curious2):

Acela este nivelul tau, al unui copil de clasa a 2-a sau unul retardat de a 3-a.

| Curious2 explică (pentru Digikey):

Dar ce ai tu cu mine?
De ce crezi, tu a, asta?
Ce te face sa crezi asta?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru DoarBogdan):

Da, atunci iti dau dreptate, acolo citești intrebari si mai retardate.
Dar totuși nu atat de multe. ))
In ultimele luni s-au schimbat lucrurile, când am întrat eu la începutul anului era muult mai rau.

| Iote a răspuns:

Da, e posibil. Ba chiar e absolut necesar. Daca nu le stapanesti pe amandoua, iti alegi alta meserie.
Trebuie sa stii matematica, sa poti face calculele. Nu numai algebra, crede-ma! Cat despre arta, stiu arhitecti care chiar si dupa ce s-au consacrat inca mai viziteaza orasele Europei pentru a se inspira, pentru a mai invata ceva. Tocmai pentru a ne oferi ceva frumos.
Numai cu matematica, ar iesi cladiri din astea:
https://www.1design.ro/......ubic-01-3/
in cel mai bun caz.
Cu putina arta, iese ceva util, dar si placut ochiului, ca asta:
https://www.idproiect.ro/stilul-baroc/
Nu-i asa ca e o diferenta?

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu sunt aici de mai mult timp laughing si te asigur ca ce era inainte... era intr-un singur cuvant "frumos". Acum parca degenereaza lumea din ce in ce mai mult.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce calcule? Ce ecuatii?
Multe raspunsuri ai si nu ma uit acum, matematica folosita in arte vizuale (design, arhitectura, desen, pictura si altele), este de fapt geometrie, masuratori si desene. Se mai calculeaza cu simetria. Acum depinde de ceea ce construieste ce anume calculeaza.
Nu e mare chestie, se invata si cu fiecare lectie se trece la urmatorea, asa functioneaza si in aarhitectura ca orice proiect.
Dar unii inca mai gandesc in 2d si pentru ei e wow sa vada 3d.
De aceea se alege o singura cariera in viata, un asemenea proiect necesita munca complicata, si dintr-un singur proiect mai castiga si cat face un om de rand cu anii de munca lunara. Toata lumea isi bate capu pe ceva, fiecare om repeta aceleasi cunoscute. (si omul de rand, are un proiect imens de experienta de viata in capul lui, un arhitect se gandeste la proiectul lui nu-si bate capul cu lucrurile alea)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru DoarBogdan):

Eu sunt un nou-venit pe lângă voi cei care sunteți de 5-10 ani pe aici, deci nu știu cum era înainte.
Cert e ca în ultima perioada greu găsești niște întrebări misto.