| Magie2525 a întrebat:

Bună tuturor, când este sărbătorit Sfântul mucenic tounom?

10 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Na, că l-ai ratat: este serbat în calendarul ortodox în data de 27 septembrie

https://ortodoxia.ro/......a-de-pasti

| Magie2525 explică (pentru sierra1):

Eu nu l - am găsit în calendarul meu.

| sierra1 a răspuns (pentru Magie2525):

Cu plăcere!

| Magie2525 explică (pentru sierra1):

Pe sit - ul pe care tu l - ai dat scrie că este serbat pe data de 18 aprilie.

| sierra1 a răspuns (pentru Magie2525):

Da, ai dreptate.

Cu plăcere!

| Magie2525 explică (pentru sierra1):

Deci tu ai greșit, când ai scris : " este serbat în calendarul ortodox în data de 27 septembrie ", nu?

| sierra1 a răspuns (pentru Magie2525):

Da mami, ai dreptate (in reluare)

Cu plăcere

| Magie2525 explică (pentru sierra1):

De ce nu îl găsesc în calendarul meu?

| sierra1 a răspuns (pentru Magie2525):

Nu știu dar astăzi el este socotit oficial drept Mucenic al Ortodoxiei, pomenirea lui se săvârșește la 18 Aprilie şi în Marţea luminată, iar Moaştele lui se află în Mănăstirea Megali Panaghia, din Ierusalim

Cu plăcere

| Magie2525 explică (pentru sierra1):

Eu am citit că moaștele lui se aflau în mânăstirea Megali Panaghia din Ierusalim până în secolul nouăsprezece, adică până în anul 1900.