| Magie2525 a întrebat:

Bună tuturor, cum arată smântâna râncezită?

21 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Alba spre galben

| Magie2525 explică (pentru suntserios):

Știi, cumva, o parte din smântâna stricată se face apă?

| sierra1 a răspuns:

Niște mucegai pe suprafață, ar fi nelipsit

| Magie2525 explică (pentru sierra1):

Nu se descompune o parte din smântână în apă, adică nu se face o parte din smântână apă?

| sierra1 a răspuns (pentru Magie2525):

Ce mai contează, dacă ții la tine, o ARUNCI

| Magie2525 explică (pentru sierra1):

Trebuie să știu ce se întâmplă cu ea.
Nu o mănânc.

| sierra1 a răspuns (pentru Magie2525):

Faci un studiu științific pe tema smântânii expirate?

| Magie2525 explică (pentru sierra1):

Nu.
Vrea să știu dacă o parte din smântână se face apă și cât din ea se face apă.

| sierra1 a răspuns (pentru Magie2525):

Asta e știință curată!

| Furnicuta000 a răspuns:

Ce fel de smantana? Aia cu peste 20% grasime se strica mai greu decat aia cu 12%. Poti sa o tii si dupa data expirarii si daca inca miroase bine si are gust bun poti sa o mananci, adica cateva zile dupa, nu cateva saptamani. Smantana cand se strica face mucegai si nu mai are gust de smantana
Si apa de deasupra e ceva absolut normal, si la iaurt o gasesti, o dai la o parte si gata

| Magie2525 explică (pentru Furnicuta000):

Mă interesează să știu cam cât din smântână se face apă.

| Furnicuta000 a răspuns (pentru Magie2525):

Un deget deasupra

| Magie2525 explică (pentru Furnicuta000):

Cam cât la sută din smântână se face apă, dacă lași smântână, la temperatura camerei, până se strică definitiv?

| Furnicuta000 a răspuns (pentru Magie2525):

Dar tu crezi ca stau sa calculez cata apa lasa smantana? De unde puii mei sa stiu ce smantana ai tu ca nu ai zis ce procent de grasime are si in ea oricum variaza de la brand la brand dpdv al consistentei. Scuza-ma ca iti spun dar suferi de o boala. Daca smantana aia arata bine, miroase bine si are gust bun atunci mananc-o si nu mai pune atatea intrebari. Crezi ca aia de la magazine nu le uita prin depozite in caldura? Si nu au nici pe naiba. Cand o sa se strice o sa-ti dai seama

| Magie2525 explică (pentru Furnicuta000):

Nu vreau să mănânc smântână.
Eu vrea să știu estimativ câtă apă se face din smântâna făcută din lapte.
Asta depinde de cât de grasă este smântâna?
Este posibil ca jumătate din smântână să se facă apă?

| Magie2525 explică (pentru Furnicuta000):

Te rog foarte frumos să nu te superi.

| Furnicuta000 a răspuns (pentru Magie2525):

Pai de ce nu zici asa de la inceput?
Deschide articolul asta si da traducere automata, o sa gasesti un buton pe undeva

https://www.mashed.com/176429/why-does-sour-cream-get-watery/

| AndaAlexandra a răspuns:

Eu zic sa cumperi o smântână. O pui undeva și te uiți la ea zilnic și vezi ce se întâmplă.

| LisaJulie a răspuns (pentru AndaAlexandra):

Poate îi place smântâna! De asta tot întreabă

| Magie2525 explică (pentru LisaJulie):

Smântâna are stare de dezagregare.
Mă interesează să știu cum se dezagreghează / descompune smântâna.

| AndaAlexandra a răspuns (pentru Magie2525):

Pai eu ți-am spus cum sa faci.
Mie mi s-ar părea mult mai interesant sa vad cu ochii mei decât să citesc niste pareri care poate nu sunt atât de concrete. In felul asta poți cântări, măsură, vedea... Poți cântări apa care o lasă.