| Magie2525 a întrebat:

Bună tuturor, cum se numește omul care lucrează într - o librărie?

7 răspunsuri:
| pufulescu0o a răspuns:

Librar?
Foarte simplu, unde e capcana?

| ALM2000RO a răspuns:

Librar, logic

| Elena9328 a răspuns:

Bibliotecar

| relian a răspuns:

Vinzator, banui ca asta face acolo vinde carti, materiale legate in general de scriere citit.
Nu are cum sa se numeasca librar, asa cum s-ar numi cei care vind pantofil is pantofari? laughing
Dar aia care vind peste is pescari? Lasam pe aia care vind si carne, si peste, sunt magazine doar care vind peste, aia cum se numesc?

Eu cred ca spui ceva gen Bucatar, atunci cand trebuie sa faci ceva si trebuie sa te pricepi. Macelar, spui asa pentru ca nu poricine stie sa vinda carne, sa portioneze sa ce se mai face acolo.

La librarie oricine poate vinde o carte sau caiete, hirtie si ce se mai vine pixuri, deci nu-ti trebuie nici o indeminare nimic, esti un simplu vinzator.