| Magie2525 a întrebat:

Bună tuturor, dacă nu te speli te poți îmbolnăvi și de ce te poți îmbolnăvi?

2 răspunsuri:
| SuNaM a răspuns:

Daca nu te speli, vei fi practic un cuib de bacterii. Aceste bacterii, pe langa ca pot irita pielea si sa iti provoace inflamarea pielii ( dermatita), se pot si inmulti necontrolat. Problema va in momentul cand, daca o sa ai o leziune cat de mica ( o intepatura, taietura mica etc), milioane de bacterii iti vor intra in acea leziune, si automat in piele. Asta va duce la infectie care insemna septicemie. Septicemie insemna de obicei moarte.

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Te poti imbolnavi de orice.
De la virusi si bacterii pana la viermi intestinali.
Crezi ca spalatul pe maini a fost inventat din plictiseala?