| Magie2525 a întrebat:

Bună tuturor, de ce Afganistanul este o țară atât de săracă? Are resurse care nu sunt exploatate?

48 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Si Romania e o tara bogata in resurce dar degeaba

| minrest a răspuns:

Datorita extemismului religios, a faptului ca e condusa de teroristi religiosi, numiti Talibani. Ei omoara femeile care ies din casa neinsotite, pe oamenii care asculta muzica si alte categorii de delicventi religiosi. O tara nu se poate dezvolta in conditiile astea.

| LisaJulie a răspuns:

Aceeași problema ca majoritatea țărilor musulmane! Islamul radical! Asta îi impiedica sa se dezvolte

| MeisterSchnitzel a răspuns:

Fiindcă războiul aduce cu sine sărăcia, iar Afganistanul tocmai a ieșit dintr-unul.

| Magie2525 explică (pentru MeisterSchnitzel):

De ce ți - ai pus poza asta?
Ești ateu?

| MeisterSchnitzel a răspuns (pentru Magie2525):

Nu. Imaginea e ironică.

| Magie2525 explică (pentru MeisterSchnitzel):

Adică tu ești opusul celui din imagine?

| MeisterSchnitzel a răspuns (pentru Magie2525):

Aș vrea să fiu.
Imaginea îi ironizează pe cei ce consideră religia o formă de sclavie, însă nu realizează că sunt sclavii propriilor lor instincte și a unor patimi cât se poate de josnice: pornografia, drogurile, lăcomia pântecului etc.

| Magie2525 explică (pentru MeisterSchnitzel):

De ce ar fi religia o formă de sclavie?

| MeisterSchnitzel a răspuns (pentru Magie2525):

Pentru că nu-ți "permite" să faci tot ce vrei tu, ceea ce unii consideră o încălcare a libertății lor (bineînțeles că au o înțelegere proastă a libertății, dar asta e cu totul altă poveste).

| Magie2525 explică (pentru MeisterSchnitzel):

Și de unde știu eu că e bine ce fac?

| Cinic a răspuns (pentru MeisterSchnitzel):

Suntem dependenti de social media, dependenti de statut social, dependenti de pornografie, dependenti de moda si de obiecte sclipitoare, si totusi crestinismul care indeamna la dragoste, pace si compasiune, este prezentat ca o forma de sclavism.

| Magie2525 explică (pentru Magie2525):

( știu ei ), nu știu eu

| Magie2525 explică (pentru MeisterSchnitzel):

ȘI de unde știu ei că e bine ce fac?

| Magie2525 explică (pentru Cinic):

Oare creștinismul este doar o poveste sau este ceva adevărat?

| MeisterSchnitzel a răspuns (pentru Magie2525):

Care "ei"?

| Magie2525 explică (pentru MeisterSchnitzel):

De unde știu ei că libertățile acele sunt bune sau nu? Aa, este dovedit științific că acele libertăți nu sunt bune, nu?
Libertățile din poza ta.

| Magie2525 explică (pentru Magie2525):

Să știi că minunile dovedesc existența creștinismului.

| Cinic a răspuns (pentru Magie2525):

In opinia mea este adevarat, pentru mine Isus este calea, adevarul si viata. Numeste-ma habotnic, inapoiat, misogin ( mai nou daca esti crestin esti si misogin) desigur sunt un crestin foarte slab si am tot felul de patimi, dar eu am gramul meu de credinta.

| Magie2525 explică (pentru Cinic):

Da, dar Iisus Hristos a fost doar un Profet.

| Cinic a răspuns (pentru Magie2525):

Pentru tine. Pt mine El este tot ce am nevoie.

| Magie2525 explică (pentru Cinic):

Tu crezi că există Sfânta Treime?

| Cinic a răspuns (pentru Magie2525):

Da.

| Magie2525 explică (pentru Cinic):

Și Sfânta Treime a făcut tot Universul?

| Cinic a răspuns (pentru Magie2525):

Sfanta treime este una cu Dumnezeu ( tatal, fiul si sfantul duh) deci, da asa cred.

| Magie2525 explică (pentru Cinic):

Și cine i - a făcut pe Tatăl, pe Fiul și pe Duhul Sfânt?
De când sunt ei făcuți?
Din ce sunt ei făcuți și unde sunt ei?

| RAY a răspuns (pentru MeisterSchnitzel):

Iar crestini nu sunt materialisti?

| RAY a răspuns (pentru MeisterSchnitzel):

Religia este o forma de manipulare in masa, depinde si de religie

| RAY a răspuns (pentru MeisterSchnitzel):

Pentru că nu-ți "permite" să faci tot ce vrei tu, ceea ce unii consideră o încălcare a libertății lor

de ce exista puscari in tarii crestine? din moment ce voi faceti ce scrie in biblie cum se face ca incalcati legi? cele 10 porunci?

| RAY a răspuns (pentru Cinic):

Si totusi crestinismul care indeamna la dragoste, pace si compasiune, este prezentat ca o forma de sclavism.

cum sa raspandit crestinismul?

| RAY a răspuns (pentru Magie2525):

Crestini sunt cei mai mari pacatosi din istoria oameniri dar pledeaza in sfinti, ei au facut de toate sclavism, genocide, violuri, cruciade, inchizictie

| RAY a răspuns (pentru Magie2525):

Cica au existat dintodeauna

| Cinic a răspuns (pentru RAY):

Da, asa este! Dar eu vorbesc despre crestinism, nu despre oamenii care se dau crestini. Ai dreptate, cruciade, conchistadori, inchizitie etc. Dar in noul testament spune clar sa nu ucizi sa nu faci rau sa nu furi etc.

| RAY a răspuns (pentru Cinic):

Dar dumnezeul din vt ii indeamna pe evrei sa ucida, fure, sa ia ca sclave pe acele femei

| Cinic a răspuns (pentru RAY):

Asa este. Nu am un contra argument.

| MeisterSchnitzel a răspuns (pentru RAY):

Din același motiv pentru care există pușcării și în țările budiste, cu toate că ateii de nouă generație aplaudă frenetic budismul, compunându-i isterice panegirice în care salută această nou descoperită religie a păcii.
Deoarece termenul de "țără creștină" - știu că va fi un șoc pentru tine asta - nu înseamnă că toți cetățenii țării respective sunt creștini.
De-asemenea, învață, te rog frumos, să scrii. Dacă tot vrei să fii idiot, măcar fii unul elocvent - zgârie retina să-ți citesc mesajele.

| MeisterSchnitzel a răspuns (pentru RAY):

De ce am impresia că nici măcar nu știi ce înseamnă "materialist" în sens filosofic?

| RAY a răspuns (pentru MeisterSchnitzel):

Imediat treci la jigniri ca altceva nu stii, de aici se observa comportamentul primitiv si lipsit de bun simt si educatie

| RAY a răspuns (pentru Cinic):

Tu macar ai educatie nu treci la jigniri

| Cinic a răspuns (pentru RAY):

De ce sa te jignesc, frat?! Si daca nu ai avea dreptate, toti suntem liberi sa avem pareri si idei.

| MeisterSchnitzel a răspuns (pentru RAY):

Să știi că ești un observator foarte perspicace dacă ai ajuns la concluzia asta. Incredibil!
Și crede-mă că știu eu multe. L-ai citit tu pe Camus, cum menționai în fiecare discuție, mândru că ai citit și tu ceva de când te-ai lăsat de liceu, dar a fost ca și cum ar fi citit un copil de cinci ani un roman de Dostoevski - zadarnică întreprindere!
Zici că știu să jignesc și atât știu, însă eu am încercat să răspund ideii tale din primul tău comentariu - iată că mai știe bătrânul MeisterSchnitzel și altceva decât atât. Tu, în schimb, văd că știi numai tâmpenii - ce concluzie să trag din asta?

| Magie2525 explică (pentru RAY):

Da, așa este scris.
Nu este adevărat,
că Sfânta Treime există, din cauza întrebărilor de mai sus pe care eu le - am pus despre Tatăl, Fiul și Duhul Sfânt.
Există o forță superioară, care are grijă de oameni.

| RAY a răspuns (pentru Magie2525):

Sa aiba grija de copii cu cancer

| Magie2525 explică (pentru RAY):

Cum s - a răspândit creștinismul?
Oameni au văzut sau au auzit minunile și au devenit creștini.
Minunile sunt esența credinței creștine.

| Magie2525 explică (pentru RAY):

Are grijă.

| relian a răspuns (pentru Cinic):

Asa este, crestinismul indemna la pace, la compasiune, la dragoste, dar dragoste pentru cine, nici ei nu stiu. Cind vezi popa cu aur pe el, vine si iti vorbeste tie de saracie, de mai stiu eu ce cacaturi, ba esti nebun laughing credinciosii sau conductaorii lor stau in mertane, in limuzine, prostimea is da si ultimul leu lor, aia vin si le vorbeste de saracie, ca e bin e sa fii sarac, sau ca este bine sa ajutam saracii, cand el sta cu aur pe el, mertan la usa si garzi de corp, tu vorbesti de crestinism ca nu stiu ce ar fi. Eu cred ca esti o oaie ca oricare alta din turma.

Referitor la ce spui tu la libertati, asa este, omu are dreptul sa aleaga sa fie liber, iar daca unia folosesc droguri, dependenti de pornografie si ce mai spui tu, acei oameni nu-s sanatosi la cap, e clar, deci nu veni sa arunci cu rahar in majoritate care is ok, sa iei pe cei cu defecte sa arati ce?

Asa iti arat si eu tie, popi, deci nu dealde tine, preoti pedofili, popi homosexuali, popi fustangii si asa mai departe.

Daca e sa vorbim de cei sanatosi, sa vorbim la fel de ambele parti dar de majoritate.
Citi preoti is preoti? Nici unu, sau 2-3 laughing restul numai dupa luat, habar nu au de religie, cam asta este crestinismul. Citi oamenii, din oile din turma au citit Biblia? Eu iti garantez ca nau citit cartea aia nici macara 20% din ei.
Mama este credincioasa, crestina cum zici tu, dar n-a citit biblia laughing cartea voastra de capati, nici NT nici VT.

Eu care nu-s credincios de nici o culoare, am citit biblia, am citit-o sa pot sa am o conversatie cu oricine, ca e credincios sau nu.
Obiecte sclipitoare laughing caraterizezi f bine pe crestini, tot ce ai spus de cei care nu-s crestini, de fapt se refera la crestini, aia is cu haine sclipitoare cu aur pe ei, cu cruci, icoane cu aur, cu masini sclipitoare.

Da, te indeamna la pace sa nu vina un razboi si ei sa nu mai poata lua nimic de la oi laughing aia da, ala este singurul motiv pentru care ei indeamna la asa ceva. Tot ce fac crestinii sau cei care va conduc este doar spre binele lor, nu al oilor, voi sunteti oi care mergeti la muls, laptele, brinza nici macar no vedeti voi, o maninca lupii laughing

Cind tu cresti albine, cresti oi, pentru ce o faci? O faci sa le sclavagesti nu ca tiar pasa tie de oile alea, sau de albinele alea, iti pasa doar sa faci tu bani, sa le maninci munca, pentru asta o faci, deci se numeste slcavagism laughing

Oile is alea libere pe munti, albinele ia salea libere care ele muncesc pentru ele si isi maninca ele mierea adunata cu atita chin ok?

De aia va considera altii sclavi, pentru ca aia si sunteti, scalvii atit fizic cit si psihic.
Nu veni cu rahat cu cei care se drogheaza sau umbla la femei, pentru ca si din partea crestinilor is oameni la fel, chair cei care va conduc se ocupa cu asa ceva.
Dependenti de social media, tu esti crestin si ce cauti pe aici? Asta nu-i cumva social media laughing sa inteleg ca nu se pune la tine laughing ba esti cu capu, chiar esti oaie de aia din coada turmei laughing

| RAY a răspuns (pentru Magie2525):

Haaaaaaaaa

| Magie2525 explică (pentru RAY):

Ce înseamnă asta?