| Magie2525 a întrebat:

Bună tuturor, de ce indienii sunt atât de săraci?

8 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

De ce nu ieși tu la o plimbare în parc?

| Mindfulness a răspuns:

Depinde de zona. Unii indieni sunt foarte bogați, din marile orașe aia stau bine cu banii, dețin afaceri lucrează ca medici, in orice domeniu. Și la mine am văzut lucrând prin spitale.

| tonyc7 a răspuns:

Probabil pentru ca sunt prea multi si pentru ca asa s-au obisnuit din mosi stramosi sa traiasca. Asta e modul lor de viata si asta nu inseamna ca-i deranjeaza neaparat.

| tonyc7 a răspuns (pentru Mindfulness):

Indienii foarte bogati de care zici tu nu reprezinta nici macar 1% din populatie. Procentul lor e extrem de mic, cam 0, 0... % din populatie.

| Mindfulness a răspuns (pentru tonyc7):

Sunt și mulatri care sunt jumate indieni jumate americani sau alta nație care au bani, nu trebuie sa fie 100% indieni. Foarte bogați nu, dar bogați sunt destui din marile orașe!

| Mindfulness a răspuns (pentru gabicoo):

Probabil e timid sau are probleme psihice!

| MistarGoGu a răspuns:

Este chestia de CASTE! Grupuri sociale! Cineva născut intr-o anumita CASTA greu poate evolua sau sa fie acceptat intr-o CASTA superioara!
Și sunt peste 1.4 Miliarde doar pe teritoriul Indiei!

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Aia din India?
Inechitati sociale, sistem de caste.
Ti ganii de la noi tot din India au venit. Au fost alungati de acolo. Sunt casta Untouchables.