| Magie2525 a întrebat:

Bună tuturor, ginocologii pot opera organele genitale feminine sau doar le consultă?

6 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Doar dacă sunt și chirurgi.

| Violleta2022 a răspuns:

Unii medici ginecologi pot face operatii ale organelor genitale daca lucreaza in spitale sau clinici private, unde au toata aparatura necesara, sali de operatie, medic anestezist si saloane unde tin pacientii operati, asistente pentru tratamente samd.

In schimb multi ginecologi au cate un cabinet ginecologic mic, unde fac consultatii si mici interventii chirurgicale, care nu necesita adormire si nici spitalizarea pacientei, precum criogenizari si cauterizari de col uterin, avorturi, samd.

| Furnicuta000 a răspuns:

Majoritatea ginecologilor au si specializarea obstetrica si pot asista la nastere si pot face cezariana deci au voie sa foloseasca bisturiul. Pot si opera organele feminine, de exemplu sa faca histerectomie dar lumea apeleaza in astfel de cazuri la chirurgi cu mai multa experienta

suntserios
| suntserios a răspuns:

Operatiile le fac chirurgii

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Depinde ce specializari au.
Chirurgia se poate "atasa" mai multor ramuri din medicina, printre care si ginecologia, sau stomatologia.
Unii medici "taie", altii nu. Important ar fi sa te asiguri ca te taie ala care este si chirurg, ca se mai intampla sa se bage si aia cu calificari 'basic' (fara chirurgie), mai nou.
Adica in stomatologie e plin de dentisti care nu sunt chirurgi, dar se baga inclusiv la implanturi, pentru ca iese banul.

| DaciaRomania a răspuns:

Da, desigur că pot și opera