| Magie2525 a întrebat:

Bună tuturor, organismul produce / face microorganisme care protejează / apără buzele de orice intră în contact cu ele - cu buzele?

2 răspunsuri:
| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Pielea este prima bariera de protectie a organismului de factorii externi.
Pielea buzelor este foarte subtire, deoarece este un organ tactil.
Organismul nostru nu produce alte microorganisme.
Saliv conține 99 % apă, precum și microelemente, săruri dizolvate, enzime, proteine, aminoacizi, vitamine, mucus, precum și alte substanțe.

| Magie2525 explică (pentru LaSteauaCareaRasarit):

Și cine protejează organismul de bacterii și microbi?