| Magie2525 a întrebat:

Bună tuturor, scoicile au viață, ele trăiesc?

3 răspunsuri:
| VENON a răspuns:

Da, scoicile sunt ființe vii. Ele sunt moluște bivalve, adică animale care au corpul protejat de două valve (scoici) conectate printr-un mușchi. Scoicile trăiesc în apă, fie în mări, fie în râuri și lacuri de apă dulce, și sunt capabile să respire, să se hrănească și să se deplaseze (chiar dacă foarte lent).
Aceste organisme își filtrează hrana din apă și pot trăi fie pe fundul apei, fie fixate de diverse suprafețe, precum stânci. Ele pot trăi mai mulți ani, în funcție de specie și de condițiile mediului înconjurător.

| adina5adina a răspuns:

Da ai viața!

| Magie2525 explică (pentru adina5adina):

Cum " Da ai viața! "?