| Magie2525 a întrebat:

Bună tuturor, trupul lui Arsenie Boca nu putrezește?

18 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Putrezeste, de ce sa nu putrezeasca. Este ingropat la manastirea Prislop.

| Magie2525 explică (pentru minrest):

Păi cum să putrezească?
Sfinții nu putrezesc niciodată!

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Asta e mai putin important. Poti citi despre viata lui si despre minunile savarsite de el.
Va fi canonizat in 2025.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Inca cauti minunea aia?

| Magie2525 explică (pentru suntserios):

Ce minune?

| Magie2525 explică (pentru LaSteauaCareaRasarit):

Sfinții nu putrezesc niciodată.
Eu așa știu.

| gabicoo a răspuns:

E clar. Cel care a putrezit este creierul tău.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Magie2525):

Aia de tot intrebi de 1 saptamana

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns (pentru Magie2525):

Nu vrei sa citesti?

| johnnny123 a răspuns (pentru Magie2525):

Tu chiar crezi că dacă biserica decide să canonizeze un mort asta schimbă cu ceva structura moleculară și modul în care legile naturii afectează acel cadavru?

Și ce se întâmplă dacă-l canonizează la 500 de ani după ce a murit? Nu putrezește deloc în 500 de ani pentru că e pe lista de așteptare pentru canonizare?

Canonizarea este o chestie pur formală fără niciun fel de efect fizic asupra cadavrului.

| Magie2525 explică (pentru johnnny123):

Dacă el nu putrezește, este posibil să fie considerat Sfânt.
Ștefan cel Mare este Sfânt, dar el a putrezit, de aici rezultă că Biserica exagerează cu făcutul de sfinți.

De obicei, sfinții nu putrezesc.

| JustAUser a răspuns (pentru gabicoo):

Ți-aș da Amuzant happy, dar nu pot happy!

| minrest a răspuns (pentru Magie2525):

Majoritatea trupurilor sfintilor au putrezit. Asta stim sigur; nu exista nimeni care sa sustina altceva, decat poate vreun nebun. Trupurile care nu au putrezit, sunt ori deshidratae, ori carnea e uscata pe oase. Asa ca sa nu te astepti sa arate bine; bine arata doar oamenii cre sunt in viata. Moastele de regula nu au certificat de provenienta care sa le arate traseul fara intreruperi; de fapt nu stiu de nici un caz in care nu exista o perioada de intrerupere a traseului cunoscut al unor moaste. Pe de alta parte, multe trupuri nu petrezesc, ci se mumifica natural sau sunt deshidratate, iar fostii lor posesori nu aveau cum sa fie sfinti. Tentatia e mare sa iei un astfel de trup si sa il atribui unui sfant, pentru ca moastele si relicvele se vant foarte bine, si pentru ca existenta relicvelor unui sfant ridica mult statutul si prestigiul unei biserici.

| Magie2525 explică (pentru minrest):

Bine, dar sunt trupuri de sfinți care nu au putrezit.

| Magie2525 explică (pentru minrest):

Știi cumva, mama lui Iisus nu a mai avut alți copii biologici decât pe Iisus Hristos, nu?

| JustAUser a răspuns:

REALITATEA stă DE FAPT cam așa...

https://youtu.be/eo95hnKQtGk?feature=shared

SFAT! Cine are minte să o folosească!

| Magie2525 explică (pentru minrest):

Trupurile sfinților sunt deshidratate și uscate, dar de pe oase nu cade carnea. Deci, sfinții nu devin schelete, adică nu rămân doar oasele și atât.

| Yurisa a răspuns (pentru Magie2525):

Sunt și trupuri de oameni obișnuiți care nu au putrezit laughing