| simonamaria a întrebat:

Vreau sa merg la jurnalism la Univ.Hyperion Bucuresti, insa nu stiu in functie de ce se face admiterea.se da examen, etc.Este cineva acolo, am nevoie de cateva informatii. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| VisezCuOchiiDeschisi a răspuns:

Buna!
Nu e admitere ca la liceu.Intr-adevar,se da un test examinator dar doar la o sectiunde intermediara de Arte.Eu nu am facut Hyperion,ci doar cursuri de Media (IMA) care m-au costat mult.E bine ca esti interesat, dar trebuie sa fii pregatit la superlativ, vorbind.
Stiu ca pentru inscriere ai nevoie de un dosar si, desigur, de o taxa. Uite aici:

Dosarul de înscriere trebuie să cuprindă:
Diplomă/adeverinţă de bacalaureat în original;
Certificat de naştere (copie legalizată);
Certificat de căsătorie (copie legalizată) pentru candidatele căsătorite;
3 fotografii color tip act de identitate;
Copie xerox a actului de identitate cu datele personale şi domiciliul;
Adeverinţă medicală;
Taxă de înscriere: 80 Lei.

Aceste documente se vor prezenta la înscriere într-un dosar plic.

Nu stiu sigur, dar inscrierile se faceau in sectorul 3 din Bucuresti.Incearca la Secretariatul General din Calea Calarasilor 163, sec.3 Bucuresti.
Luni-Vineri:8:30-17:00
Sambata-Duminica:9:00-14:00

Trebuie sa te interesezi serios.

Tel. Secr. Gen:4 021-327.44.64, 327.44.65, 321.46.67
Rectorat:+4021-323.41.67, 321.64.04

Aici este site-ul lor:

http://www.hyperion.ro/contact

Gandeste-te mai bine.Sa stii ca este o munca grea.Studiile sunt o mica escapada catre un adevarat calvar de alergarii, program aiurea si multe alte dezavantaje, dar, logic, ca in orice profesie sunt obstacole.Ai mult timp de gandire! Trebuie sa-ti placa mult aceasta meserie ca s-o practici.
O zi buna!

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Uita-te pe site-ul lor oficial, la Admiterea 2013 si afli toate informatiile despre admitere.

| VisezCuOchiiDeschisi a răspuns:

Stiu ca la jurnalism faci 3 ani, invatamant de zi.

| simonamaria explică (pentru VisezCuOchiiDeschisi):

Multumesc frumos pentru raspunsuri! ..eu vreau sa fac jurnalism sportiv, asta este o adevarata pasiune.de 7 ani ma dedic fotbalului.IMA ar fi fost cu siguranta prima optiune, dar costa cum ai spus si tu...si la partea cu alergatul, crede-ma mi-as dedica chiar si tot timpul numai sa fiu jurnalist pe partea sportivabig grin

| VisezCuOchiiDeschisi a răspuns (pentru simonamaria):

Mie nu imi place sa merg pe teren ca reporter. Uneori e frig, inghet, racesc.Alteori e cald, beau rece, racesc.E destul de greu.Eu am concluzionat aceasta meserie ca fiind una potrivita pentru mine din motive de genul:imi place foarte mult sa scriu, iubesc sa zambesc, interactionez cu ceilalti foarte rapid, am o putere de convingere uimitoare si cel mai important, trebuie sa cunosti mereu cine are si cine nu are dreptate.Eu nu pot sa-ti doresc decat bafta in ceea ce vei face. Sper sa intrii unde ti-ai propus si o cariere de succes!

| simonamaria explică (pentru VisezCuOchiiDeschisi):

Multumesc! Sper sa fie asa! La fel si tie si toate cele bune!