| muceacitalinda a întrebat:

vreau sa stiu si eu de curiozitate. ce liceeu din bucuresti este fara materia matematica. sa fie de exemplu de romana, biologie si istorie, poate si de giografie. in afara de materia matematica si fara chimie. cum se numeste liceeul? sa fie din bucuresti. se poarta uniforma la acel liceeu (daca da nu e o problema ). multumesc.

Răspuns Câştigător
| mixxjim a răspuns:

Dragilor, fara suparare, nu e deloc obligatoriu sa dea funda, nu inteleg disperarea asta dupa funda. raspundeti oamenilor sa-i ajutati sau doar sa primiti o funda? o sa dea cand, cui si daca va crede de cuviinta.

pe de alta parte, tie ce materie iti place? zici ca nu vrei matematica, dar vad ca nici nu romana nu stai deloc bine, deci la profil de filologie ai fi de risul tuturor, daca ai intra, si nu stiu cat ai trece clasa, deci ar fi un alt chin la fel de mare ca si matematica. nu mai bine faci tu o scoala de meserii? nu te chinui aiurea cu mersul la scoala si inveti o meserie cu care poti face bani mai repede si mai multi si decat unii cu facultate laughing dupa id pari fata, poti sa faci curs de coafor, manichiura, croitorie, ce-ti place. liceul il poti completa candva cumva si la un seral, nu trebuie sa fie toata lumea laureati de premiul Nobel. nu stiu de unde esti, pentru ca astfel de cursuri se organizeaza in toate orasele mari, daca dai un search pe google dupa "scoala de meserii" gasesti rezultate care sa se potriveasca zonei in care locuiesti (in Bucuresti sau in tara). succes!

27 răspunsuri:
| dya_8470 a răspuns:

In primul rand invata sa scrii corect!

| marycroitor a răspuns:

Matematica e un obiect obligatoriu, poti alege un profil de,, filologie, uman,, unde o sa faci mai putine ore pe saptamana

| muceacitalinda explică (pentru dya_8470):

Am intrebat ceva, nu ti-am spus sa ma corectezi. o zi frumoasa!

| muceacitalinda explică (pentru marycroitor):

Multumesc, da e bine atunci. o zi placuta!

| muceacitalinda explică:

Multumesc!

| Darcos a răspuns:

Da funda cuiva si termina intrebarea pentru a nu mai aparea...Adica sa inchei intrebarea de tot

| muceacitalinda explică (pentru Darcos):

Poate vreau un raspuns mai convigator... funda primeste cei care merita, cei cafre mi-au raspuns mi-au dat un raspuns bun, dar nu destul. o zi frumoasa!

| muceacitalinda explică (pentru muceacitalinda):

Care*

| MariaOfficial a răspuns:

Liceul Teoretic „Alexandru Ioan Cuza" din Bucureşti, profil Istorie

| muceacitalinda explică:

Multumesc celor care mi-au dat un raspuns. dar celor care vor urma sa dea!:Xtongue

| Darcos a răspuns:

Trebuie sa dai funda celui care a raspuns corect la intrebare...

Dau si raspunsul meu:
Poti sa te inscrii la orice liceu fara sa obtezi(Sa alegi) matematica... TE ASIGUR 100%!

Bafta!

| muceacitalinda explică (pentru MariaOfficial):

Sti ce materi se fac?
daca da primesti funda

| AdelinaC a răspuns:

Poti da la orice liceu numai ca atunci cand iti completezi fisa ai grija sa bifezi profilul uman(filologie normal sau daca iti plac limbile straine-filo bilingv). La acest profil vei face in a9-a si a10-a o ora pe saptamana sau doua de mate, cu materie extrem de usoara, in schimb se va pune foarte mult accent pe literatura, limbi straine, istorie, geografie, psihologie, materii specifice.
Uniforma nu se mai poarta decat in ciclul gimnazial si primar(si asta doar in anumite scoli)dar totusi va trebui sa ai o tinuta decenta daca nu vrei sa ai probleme cu diriga.
La uman bacul in vei da din romana(obligatoriu) si Geografie, Logica si argumentare,
Psihologie, Economie, Sociologie,
Filosofie(la alegere) si latina dar din cate stiu eu si asta e la alegere cu altele.

| muceacitalinda explică (pentru AdelinaC):

Scuze ca te deranjezi dar stii un liceeu in Bucuresti cumva? un exemplu ce liceeu si cum se numeste. daca imi spui si asta primesti funda :*

| muceacitalinda explică (pentru AdelinaC):

Si inca ceva, inainte sa incep liceeul o sa dau un fel de examen, o sa dau la romana, asa cum ai spus? si cam cat trebuie sa iau?

| muceacitalinda explică (pentru mixxjim):

La romana ma descurc excelent, multumesc mult pentru raspuns

| muceacitalinda explică (pentru mixxjim):

Cu romana ma descurc excelent, dar cu matematica... ai dreptate, dar mie asa de greu sa renunt la un liceeu pentru o materie pe care nu o inteleg. multumesc

| muceacitalinda explică (pentru muceacitalinda):

De asemenea si la giografie .........nu le mai enumar, la toate sunt buna crying iar la mate delocsad

| mixxjim a răspuns (pentru muceacitalinda):

Poate cel mai bine ar fi sa vorbesti cu diriginta/dirigintele sau cu un prof sau o profa cu care te intelegi bine la scoala, ei ar trebui sa stie cel mai bine sa te indrume. dirigintii ar trebui sa faca asta si fara sa le cereti voi, sa va ajute sa va orientati, mai ales in anii terminali. mult succes!

| muceacitalinda explică (pentru mixxjim):

Multumesc mult!

| muceacitalinda explică (pentru mixxjim):

Ai dreptate, daca as intra la liceu sunt sigura ca voi face matematica la toate liceele. matematica este o materie importanta pe care trebuie sa o avem in programul scolar. si oricum daca as intra ar fi intra devar un risc, si in primul rand nu ma intereseaza ( cum au spus alti, nu este vorba despre tine)ca voi face mai putine ore de matematica, in primul rand tot matematica este si oricand imi risc toate materile, multumesc! ai funda de la mine

| muceacitalinda explică (pentru muceacitalinda):

Intr-adevar*

| muceacitalinda explică (pentru mixxjim):

Voi merge la un liceu, pentru ca nimeni nu moare daca incerc, daca se intampla ceva merg inainte, si fac o meserie.

| AdelinaC a răspuns (pentru muceacitalinda):

Nu dai niciun examen de intrare la liceu, ci doar evaluarile alea nationale care se dau in a8-a(la romana mate si geografie/istorie).
In Bucuresti sunt multe licee nu pot sa ti le zic acum pe toate, pentru asta uita-te si tu pe fiole pe care le vei primi de la scoala ca trebuie sa-ti dea ca sa stii pentru ce liceu sa optezi. Unele exemple de licee bune si care sa aiba si profil uman:Colegiul National Elena Cuza, liceul Gheorghe Sincai, COLEGIUL NATIONAL "SFANTUL SAVA", COLEGIUL NATIONAL BILINGV "GEORGE COSBUC", COLEGIUL NATIONAL "MATEI BASARAB", etc.

| mixxjim a răspuns (pentru muceacitalinda):

Foarte bine, mult succes! ce ti-am spus eu era o alternativa pentru ca oricand in viata, la orice problema, exista cel putin 2 solutii, poate tii minte asta si mereu o sa ai cumva "un as in mineca" si frica mai putina de esecwinking numai bine!

| muceacitalinda explică (pentru mixxjim):

Exact! multumesc mult, sunt sigura ca daca voi invata voi reusi!

| muceacitalinda explică (pentru AdelinaC):

Multumesc mult! credeam ca voi da un examen de admitere la liceu, asa am inteles eu din ce am auzit. chiar va multumesc la toti, pa pa