| anonim_4396 a întrebat:

as vrea sa-mi spuneti o modalitate rapida de-a invata lb engleza, multumesc mult, astept rasp dvs.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna.
Banuiesc ca ai un nivel de "incepator" sau "mediu" in ceea ce priveste cunoasterea limbii Engleze.
Deci, ai nevoie in consecinta de un "Ghid al incepatorului".La aceste ghiduri
se gasesc de obicei si CD-uri special concepute pentru a ajuta utilizatorul sa:citesca corect, vorbeasca corect, inteleaga un text audio.
De asemenea pe langa acest Ghid al incepatorului+Cd-ul mai ai nevoie de nelipsitul dictionar cu traducere:engleza-romana & romana-engleza si "tipar " de citire a cuvintelor traduse.
Iti recomand dictionarul de la editura "Niculescu"-intocmit de Georgeta Nichifor.

De asemenea poti descarca aplicatia Duolingo de pe Google Play este foarte utila pentru incepatori si este gratuita.

De asemenea scrie pe Youtube:"150 Expresii in Engleza Pentru incepatori"-incearca:
*sa le scrii pe un caiet
*sa le inveti(cum se scriu, cum se citesc, cum se traduc, sa le recunosti cand cineva ti le adreseaza)
*incearca sa formulezi propozitii cu cuvintele pe care le inveti

De asemenea mai poti viziona filme, seriale, documentare, animeuri ....in lb. engleza-care te pot ajuta.

Bafta!

6 răspunsuri:
| user5493 a răspuns:

Sa citesti

| GeorgeHilgard a răspuns:

1. Citeste!
2. Recapituleaza!
3. Fa exercitii de verificare!

Important:fa scheme, schite si exerseaza pronuntia!

Sfat:Intra pe Duolingo si alege ce limba vrei sa inveti.Acolo vei vedea ce tebuie sa stii si vei face un test care te va repartiza automat pe un nivel.

Inscrie-te la cursuri, ca tot este vara...

Ai rabdare, o limba straina nu o inveti ca mersul pe bicicleta. Eventual programeaza o excursie intr-o tara anglofona si mergi cu cineva care stie limba, vei avea multe de invatat!

Recomand sa inveti mai intai:
-animalele(domestice si salbatice)
-obiectele(cat mai multe si de baza)
-membrii familiei(mama, tata....etc.)
-materiile scolare(matematica,romana etc.)
-pronumele personale(eu, tu, el, ea etc.)

Dupa asta, invata reguli de aplicare.Ia carti de la librarie sau recomand sa stai o zi la biblioteca si sa inveti.

| AKARA0 a răspuns:

Engleza o inveti cel mai bine din jocurile de pe pc.
De exemplu cea mai multa engleza am invatat-o din seria jocurilor grand theft auto numita si seria "GTA"
Deci in concluzie jocurile te invata cel mai bine engleza.
Dar daca vrei sa inveti rapid descarca duolingo.

| justanotheruser99 a răspuns:

Daca nu te prea tenteaza tocitul, poti sa inveti engleza din muzica sau filme. Mi se pare destul de usor sa iti dezvolti vacabularul cu cuvinte uzuale, mai ales daca apar in cantece ai curiozitatea sa vezi ce inseamna. E o metoda foarte eficienta, dar stilul e putin mai informal/slang. Atata timp cat bazele iti sunt puse iti sugerezi sa incerci si metoda asta. Pana atunci zic sa incepi cu gramatica (timpuri verbale, topica, etc.) happy si sa practici pe cateva exercitii mai usoare, poti chiar sa iti descarci aplicatia My Grammar Lab pe telefon si acolo gasesti multe exercitii, dar in primul rand teorie. Sper sa te ajute si Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru bursuc001):

Apreciez!