| Maria_Vaduva_1984 a întrebat:

Buna ziua, cu o întrebare vă deranjez dacă se poate.Ce liceu ar trebui sa urmeze fiul meu ca apoi sa ajungă la universitatea petrol-gaze Ploiesti?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cel mai bine ar fi un liceu pe profil de stiinte ale naturii.

7 răspunsuri:
| Anonimul151 a răspuns:

Cel mai bine, ar fi să îl lăsați pe fiul dvs sa decidă la ce liceu vrea el, pentru că după îi va părea rău toată viața și vă va urâ, pentru că I ați ales liceul. Doar ca să meargă la universitatea aceea.

Mie mi se pare o idioțenie să îi alegeți liceul fiului dvs, cum fac si alți "parinti".

Dacă faceți asta, în viitor vă va părea rău, pentru că nu e un lucru absolut deloc bun sa îl duci pe propriul copil, la ce liceu doresc părinții. Și să facă o meserie aleasă de părinți. Știu, că părinții ne vor binele, însă în alegerea liceului, e alegerea copilului, și nu a părinților. La fel și cu universitatea, facultatea etc.

| Maria_Vaduva_1984 explică (pentru Anonimul151):

Niciodată nu am mers pe ideea aceasta că, copiii mei să facă ceea ce vreau eu.Ei sunt singurii care decid pentru viitorul lor iar eu nu am dreptul sa le coordonez viața.Am doar obligația părintească de ai sprijini moral și financiar în toate deciziile lor.

| Anonimul151 a răspuns (pentru Maria_Vaduva_1984):

Da, doar copii pot decide ce vor face cu viitorul lor. Părinții, doar ne dau sfaturi, și cu multe alte lucruri. Asta e un lucru foarte bun, și mă bucur să aud că nu îi trimiteți unde vreți dvs. Cunosc multe persoane, colegi care au fost obligați să meargă la liceele la care au vrut ei ( părinții lor ), Iar acum ei nu sunt fericiți deloc acolo.

| Maria_Vaduva_1984 explică (pentru Anonimul151):

Eu știu ce înseamnă să fii un copil fără speranțe, tocmai de aceea le.am spus copiilor mei de multe ori că nimeni, nici macar noi ca parinti nu avem dreptul să stăm în calea fericirii lor și să le rupem aripile.Le.am mai spus că, ceea ce vor și le place să facă, să facă din plăcere nu din obligație.

Răspuns utilizator avertizat