Întrebare recomandată | Thecurious a întrebat:

cum "obtii" statutul de persoana publica si ce presupune acesta?

7 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Persoană publică este o calitate care rezultă din poziția ta socială. prin ocuparea unei funcții înalte în societate.
Această poziție socială poate fi de demnitar, membru marcant al unui partid politic, cu responsabilități în administrația publică.
În aceste cazuri atenția acordată de mass media acțiunilor tale profesionale sau a vieții private este mărită, apari și ești menționat în programele de știri.

| Thecurious explică (pentru sadrian46):

Si vedetele precum : actorii, cantaretii etc.
Exista notiunea juridica de " persoana publica "?
Exista niste legi care reglementeaza acest statut?

| darrio2007 a răspuns (pentru Thecurious):

Nu ai inteles nimic de la sadrian46. E vorba de o persoana cunoscuta. Ca actor, politician, savant etc.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru Thecurious):

Aici situația este mai complicată, la actori și cântăreți.
Nu știu să existe un asemenea statut, o definiție care să clarifice oficial acest statut.
Pot în schimb să exemplific cutuma când devii client al unei bănci. Te întreabă pe formular dacă ești persoană publică, asta în ideea că ai putea datorită poziției tale inalte cu influență în societate, să fii deținătorul unor fonduri ilicite obținute prin comisioane ilegale, iar dacă aceste operații le-ai derula printr-un cont la banca lor, aceasta ar produce prejuduciu de imagine sau consecințe legale.
Deci, o utilizare operativă a termenului există fără a fi statuat în lege.
Ca vedetă artistică sau sportivă eu nu mă pot sustrage atenției publicului. Acum se pune problema că am dreptul totuși la viață privată. Dacă aceasta este încălcată de mass media, am dreptul să mă apăr. O să dau exemplu un caz tragic. Prințesa Diana a murit într-un accident de mașină, din cauza vitezei excesive, mașina lor fiind urmărită de paparazzi. Au suferit aceștia vreo condamnare legală pentru cauzarea accidentului? Nu. Au făcut bine, legal, moral ce au făcut? Era persoană publică.

| ibaal a răspuns:

La noi daca iesi in c#r#' gol la tv sau pe net si te vede o gloata de tolomaci, automat esti persoana publica laughing
important e sa te vada lumea si sa te stie ca fiind x care facea ylaughing

| ziftode a răspuns:

Definitia pe care o stiu eu e ca persoana publica este cineva care obtine ceva din faptul ca e cunoscuta public si care practic cumva isi pierde intimitatea in public, pentru ca daca este vazut(a), toata lumea se uita la resp. persoana

moment in care asta se obtine prin foarte multe solutii:
- sportiv de top, cybersportiv de top (un pusti de vreo 18 ani castiga 500mii $ pe luna pentru ca a fost 3 luni la rand nr.1 din lume la Fortnite, moment in care practic, erau milioane care se uitau la tv-twitch-ul lui si deci il cunosteau)
-ai facut ceva care sa atraga atentia, de gen stai pe varful unei cladiri si ameninti ca te sinucizi, vreo 3 zile, moment in care proteveul o sa iti publice toate datele personale si tot ce mai pot gasi
-faci ceva rau (terorist, criminal in serie, etc) care atrage atentia (sper ca nu ai idei, ca nu merita tongue ), moment in care toate serviciile de stiri o sa se intreaca sa iti publice moaca, datele personale si pe unde iti vaci veacul, ca sa ajute politia sa te prinda
-actor, cantaret, dansator, toate celebritatiile isi fac banii pe care ii primesc pentru filme, muzica, etc. din pura popularitate si oamenii care apoi le cumpara (Tom Cruise apare pe generic, ma duc la filmul ala doar d'aia, nu imi bat capul sa vad cu si despre ce e filmul), iar unii chiar nu fac fata la asta si se, sinucid (Kurt Cobain de exemplu)

- NIMIC nu se incadreaza mai mult si mai tare in definitia de mai sus decat politicienii, de la orice nivel in sus (primari, consilieri, pana la dragnea (d mic intentionat) si presedintele), care baga bani seriosi in campanii ca oamenii sa ii cunoasca si sa ii voteze si ei sa primeasca puterea politica din asta!

sper ca ai inteleswinking

| DitaGeorgeta a răspuns:

Trebuie sa ai o funcție publica și implica responsabilitate.Sa participi la evenimente și apariții TV.