| anonim_4396 a întrebat:

Imi puteti spune va rog cum as putea sa merg in Germania la facultate? Din cate stiu, este o procedura prin care statul iti plateste facultatea iar mai apoi iti va trage din salariu pentru ca sa-si poata recupera banii! Va rog din suflet sa ma ajutati!

Răspuns Câştigător
| TheCritic a răspuns:

Buna! Stiu ca studentii nemti si polonezi primesc bani de la statul in care sunt cetateni pentru a studia in strainatate, in timp ce statul roman nu te ajuta cu nimic. Stiu ca daca vrei sa studiezi in UK poti sa faci un imprumut de la SLC (Student Loan Company) insa nu stiu cum se restituie. Si mai e un program de licenta ( Bachelor) si consta intr-un imprumut pe care il da Guvernul Britanic tuturor cetatenilor din spatiul UE care vor sa studieze acolo.
Conditiile pe care le impune studentului acest "Tuition Fee Loan" sunt acelea de a pastra un standard academic inalt pe parcursul studiilor si de a incepe sa ramburseze imprumutul in mod esalonat in momentul in care va absolvi si va castiga cel putin 15.000 GBP pe an (adica aproximativ 20.000 EUR/ an, echivalent cu un salariu de peste 1.600 EUR/ luna).
Ca sa studiezi in Germania, asa cum ai spus, poti opta pentru o bursa prin intermediul agenitiilor guvernamentale (DAAD) https://www.daad.de/en/ si prin intermediul programelor comunitare sau programelor de burse derulate direct de institutiile de invatamant de acolo. Uite aici inca un link cu ceva ce te-ar putea ajuta: http://www.gandul.info/......at-3861525
Numai bine!

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru TheCritic):

Multumesc mult!