| AnetteBurnier a întrebat:

Mă macină ceva foarte tare şi caut ajutor.
Eu în gimnaziu am fost prima din clasă şi am ieşit şef de promoție. A venit examenul, eu aveam în gând să merg în Moisil deoarece acolo sunt mulți colegi iar eu fac naveta şi îmi este foarte frică singură, dar toată lumea mi-a spus să nu merg acolo ci la licee de top, mai ales pentru profilul care îmi place, filologie, însă eu m-am gândit că ar fi la fel. Am luat o medie foarte mare şi am intrat prima în clasă, cam a treia pe liceu.
Mi-am făcut înscrierea însă mi-au spus că nu au germană la filollgie (puțin dubios) şi oricum se uitau chiorâş la mine când souneam că doresc la acest profil. Lumea chiar nu mă lua în serios. A trecut mult timp de atunci şi este sfârşitul verii, iar eu abia acum realizez că nu o să se facă nimic şi îmi doresc din suflet să mă mut, la Lazăr în principiu pentru că este mai aproape şi v-am spus îmi este foarte frică de transportul în comun, şi cum ar trebui să procedez, având în vedere că deja m-am înscris la Moisil? Vă rog ajutați-mă, tot ce vreau e să învăț, să merg la olimpiade, să particip la proiecte, dar nimeni din Moisil nu se va uita la un asemenea profil"josnic" sad Sunt blestemată să îmi placă filologia dar asta este... Puțin ajutor?;-;

Răspuns Câştigător
| Mandeliu a răspuns:

Buna! Tot ce poti face acum este sa te transferi, insa poti doar din a 10-a, adica o sa trebuiasca ca a 9-a sa o faci la liceul unde ai intrat acum, si in decursul lui sa faci o cerere de transfer.

Ai aici tot ce ai nevoie pentru a te transfera: forum.softpedia.com/topic/888325-info-pentru-transferuri-vrei-sa-te-transferi-intr-aici/

Succes, numai bine!

7 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

De ce ti-e asa frica de transportul in comun? Ai zis ca faci naveta, inseamna ca esti de pe langa Bucuresti, cam la cati km distanta? Si eu m-am dus singura in Bucuresti in clasa a 9 a si nu e chiar asa de speriat, poate doar daca inveti dupa-amiaza sa iti fie frica de intuneric dar altfel nu vad de ce...

| Catrice a răspuns:

Te poți transfera după primul semestru. Întreabă la secretariat pentru mai multe detalii, ei își cunosc procedura.

| SpiderGhost a răspuns (pentru Mandeliu):

Când eram eu în clasa a 9-a nici nu începusem bine anul că peste o săptămână sau două de școală un coleg s-a transferat în altă clasă. El cum a reușit?

| SpiderGhost a răspuns:

Te poți transfera dupa ce se termina semestrul 1. Nu știu daca poți acum deși cand eram eu in a 9-a un coleg s-a transferat dupa vreo 2 săptămâni de școală la altă clasă. Mai bine te duci cu părinții la secretariat și întrebi acolo tot ce vrei sa știi.

| Andreeush a răspuns:

Dacă nu îți convine la acel liceu te poți transfera.

| AnetteBurnier explică (pentru Bondarel99):

Dap sunt de după-amiază, mă întorc acasă pe la 9-10.

| AnetteBurnier explică:

Vă mulțumesc tuturor pentru implicare! ♡