| Andreiut04 a întrebat:

Bună ziua, sunt student în an terminal la Brașov la facultatea de științe economice (SEAA) și am niște întrebări despre lucrarea de licență ( poate chiar sunt persoane pe-aici care au fost la aceeasi facultate).
1. Când se alege profesorul îndrumător/tema de licență? La alte facultăți am văzut că s-au ales la sfârșitul penultimului an insă la noi nimic deși în 2 săptămâni începe facultatea.
2. Ce se întâmplă dacă nu mai ai profesori îndrumători disponibili? Dai licența strict pe ce faci tu singur fără îndrumarea unui profesor sau nu o mai dai deloc?
3.Lucrare de mari dimensiuni ce înseamnă? 20 30 de pagini sau chiar și 50 60?
4.Lucrarea de licență doar se predă unei comisii, sau trebuie sa o prezinte studentul și dacă e asa ( cel mai probabil) prezintă în mare sau pe tot?
Mulțumesc!

1 răspuns:
| mastadont a răspuns:

1. Alegerea profesorului coordonator și a temei de licență se face în funcție de facultate, de obicei acest lucru se întâmplă în primul trimestru al ultimului an de facultate deci mai ai timp.
2. Nu cred să fie lăsat cineva fără îndrumător, profesorii care v-au predat în acești ani vă vor fi și îndrumători, poți vorbi din timp cu profesorul de la materia pe care îți faci tema dacă îți faci probleme în acest sens și te va ajuta el.
3. Greu de spus, dimensiunile lucrării de licență țin strict de facultate și de domeniul ales. Datele despre lungimea și conținutul lucrării, precum și standardul bibliografic folosit le vei afla cel mai probabil de la profesorul coordonator. Succes.