| anonim_4396 a întrebat:

Buna ziua TPU! Pareri legate despre Universitatea Titu Maiorescu din Bucuresti? Ma intereseaza facultatea de drept, id. Va multumesc

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca-mi permiti, ti-as sugera orice alta facultate, numai astea 3 nubig grinreptul, Jurnalismul si Psihologia, fiindca sunt facultati fara loc de munca si fara viitor.
Mii de studenti termina facultatile astea in fiecare an si se alatura miilor care au terminat in anii precedenti, luand somajul sau ajungand sa faca munca necalificata prin agricultura si constructii.
Anual, ies 10-12 posturi de notari, pe tara (nici macar 1 post in fiecare judet), pentru cate 2000-3000 de studenti care au terminat in anii precedenti si cauta joburi.
Ce sanse crezi ca ai tu, prospat iesit din facultate, sa prinzi un asemenea job?
La fel la Psihologie si Jurnalism... cate locuri noi crezi ca apar?
Orienteaza-te spre ceva ce iti poate oferii loc de munca si pozitie ascendenta in cariera (medic, economosit, inginer de sisteme, programator, automatist, inginer mecanica fina, farmacie, biologie etc).

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Venind de la profil uman, cu bac la geografie, romana si istorie
Ce facultate mi-ati recomanda?

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Poti face orice facultate vrei, doar ca trebuie sa studiezi acasa matematica, chimie sau ce materie nu ai facut in liceu, pentru a da la facultatea dorita.
Prsonal nu-ti pot recomanda nici o faculatte pentru ca nu te cunsoc si nu pot sa estimezi cat esti de capabila sau de muncitoare si cat esti dispusa sa studiezi.
Eu ti-as recomandat facultatea de medicina generala, biologie ori chiar facultatea de moase si asistenta medicala, dar depidne numai de tine, dupa cum spuneam, cat esti de motivata si ambitioasa, sa inveti singura acasa, anatomia si chimia.

| Predan_Maria-Mirela_1980 a răspuns:

Hai sa fim seriosi. Cu psihologia mai inteleg, dar cu dreptul sa mori de foame? Doar daca nu esti in stare sa fii macar consilier juridic. Daca esti in stare, poti ajunge avocat sau magistrat. Sunt la cauze prin instante cu duiumul numai de civil, nu mai zic cati infractori sa ai ce face pe penal. Nu cred ca e o facultate fara viitor. Si apoi e absurd sa indrumi un elev bun la romana sa invete in particular chimie si matematica si sa faca mai departe ce? Sincer.