| BlaDe12345 a întrebat:

Buna ziua TPU, scuzati categoria, chiar nu stiam unde sa o pun.
Am de primit ceva prin posta, daca nu am acel aviz, acea foaie pe care ti-o lasa ei in casuta postala, pot ridica acel colet fara ea, daca ma duc doar cu numele?

10 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Iti trebuie neapărat cartea de identitate. Poti ridica si fără avizul acela; dar cu sau fără aviz, ai nevoie de cartea de identitate. Si trebuie să fii tu destinatarul. Nu poate ridica altcineva coletul decât dacă are împuternicire din partea destinatarului (este o hârtie scrisă și semnată de destinatar, in care se specifică pe proprie răspundere că persoana respectiva poate să ridice coletul în locul tău).

| Violleta2022 a răspuns:

Nu, nu poti ridica coletul fara acel aviz, pentru ca inca nu a sosit pachetul. Cand soseste, te vor anunta ei, tocmai cu acel aviz.

| BlaDe12345 explică (pentru Violleta2022):

Pai asta e chestia, stiu ca a venit acel aviz dar nu am acces la el, de venit a venit coletul

| 愛日本 a răspuns:

Da poti. Sa ai doar buletinul.

| tzuria79 a răspuns:

Chiar ieri frate m-am dus la PostaMax sa ridic un colet si am lasat avizul acasa, nu m-i l-au dat, chiar daca am mers la ei cu buletinul si scria numele meu pe el. M-am intors acasa dupa aviz, si atunci mi l-au dat. Nu poti fara aviz, o timpenie a postei romane.

| Violleta2022 a răspuns (pentru BlaDe12345):

Daca a venit acel aviz acasa, inseamna ca poti sa-l iei si sa mergi cu el si buletinul la posta.
Cum altfel "a venit dar nu ai acces la el?"
Cum adica?
De unde stii ca a venit daca tu nu l-ai primit?

| BlaDe12345 explică (pentru Violleta2022):

Crezi ca as minti pentru ca nu am ce face decat sa pierd vremea pe TPU?
Nu am avizul dar stiu ca a venit coletul, greu de inteles?
Vad ca sunt raspunsuri mixte, o sa ma duc sa vad daca mi-l da fara, ce o fi o fi.

| Violleta2022 a răspuns (pentru BlaDe12345):

Coletul poate sa fii ajuns in statia de triere, inseamnand ca nu a ajuns la oficiul poastal final, pentru ca posta de destinatie, are obligatia sa-ti trimita avizul, imediat cum coletul a intrat in sediul lor.

Dar daca tu ai citit in stele ca s-a primit coletul la posta ta, mergi cu buletinul si incearca sa-l ridici, poate esti norocos si ti-l vor da.

Ai mei nu au reusit niciodata sa ridice vreun colet fara aviz.
Ori postasii/ functionarii postei sunt mai caposi la noi in oras, ca s-a spus intotdeuna sa astepte avizul, apoi sa vina sa ridice coletul.

| Legion7X a răspuns:

Eu îți spun sigur că câteodată la mine avizul vine prea târziu la ușă și numai aștept până vin ei cu foaia la ușa mea de ridicare a coletului așa că ma duc cu buletinul apoi îmi dau coletul uneori nu mi-l dau deoarece nu a venit.

| Bondarel99 a răspuns (pentru Violleta2022):

Am primit zeci de colete prin posta, de regula ajungeau in 2 zile lucratoare si stiam cand trebuie sa ma duc sa le iau. In a 4 a zi se trezea si postasul sa imi aduca avizul laughing
Deci nu e o regula, avizul ala e doar ca sa stii ca ai ceva la posta si sa stii sa te duci sa il iei in termenul ala pentru ca daca trece, pachetul se trimite inapoi la expeditor.
Nu vad de ce nu ar da fara hartia aia, atata timp cat la posta exista un colet pe numele tau, e absurd si ar trebui facuta reclamatie.