| Muresan_George_1985 a întrebat:

Buna ziua tuturor,

M-am intors din Luxemburg dupa o perioada de 3 ani in Romania si m-am decis sa ma stabilesc aici. As dori sa fac Masterul in turism dar de asemenea sa predau niste ore de engleza, As putea face asta ca professor necalificat sau este ceva lege noua care spune cum ca daca as da niste examene as putea preda si ca professor CALIFICAt engleza?

4 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Ca sa fii profesor trebuie sa urmezi o facultate de litere sau de limbi străine plus modulul acela psihopedagogic. Poți sa predai ca suplinitor dacă faci niște cursuri și dai examene dar doar pana la gimnaziu și nu vei avea practic un post al tău (cel puțin așa era înainte). Dacă vrei așa de mult sa fii profesor poți sa faci o facultate la distanță undeva la privat.

| Muresan_George_1985 explică (pentru Bondarel99):

Draga mea albinutza,

Urmează să încep masterul pe turism din octombrie și atunci tot iau si modulul pedagogic ( din cate am priceput). Având în vedere că stiu engleza si franceza, pot face niste cursuri pentru a preda ca profesor necalificat doar la gimnaziu?

| Bondarel99 a răspuns (pentru Muresan_George_1985):

Trebuie sa dai examenul pentru suplinitor necalificat din câte am înțeles, poți sa îl dai și fără sa faci cursuri înainte și mai nou cică se poate preda și la liceu. Găsești mai multe informații pe net.

| Muresan_George_1985 explică (pentru Bondarel99):

Mulțumesc!